X
Nasze uszy są jedną z najbardziej widocznych cech ludzkiego wyglądu. Mogą się różnić kształtem i wielkością, ale jesteśmy jednym z wielu gatunków o wyjątkowych uszach. Przyjrzyjmy się kilku z najmniejszych i największych narządów słuchu na Ziemi.
2019-01-03

Najmniejsze i największe uszy na Ziemi

Nasze uszy są jedną z najbardziej widocznych cech ludzkiego wyglądu. Mogą się różnić kształtem i wielkością, ale jesteśmy jednym z wielu gatunków o wyjątkowych uszach. Przyjrzyjmy się kilku z najmniejszych i największych narządów słuchu na Ziemi.

Wbrew potocznemu rozumieniu, nasze uszy nie słyszą.Tak naprawdę małżowiny oraz kanały słuchowe jedynie kierują wibracje akustyczne na błonę bębenkową, gdzie są odbierane i potem przetwarzane przez mózg. Tak samo dzieje się w przypadku wszystkich zwierząt posiadających uszy, chociaż u różnych gatunków mają one rozmaite kształty i rozmiary. Oto przykłady wyjątkowych uszu występujących na Ziemi, posegregowane od najmniejszych do największych w stosunku do wielkości ciała.

Krety

Krety mają najmniejsze uszy ze wszystkich zwierząt. Są one niewidoczne, ukryte pod sierścią. Przez większość czasu kopią pod ziemią, dlatego nie mogą mieć małżowin ani odstających, ponieważ dostawałyby się do nich brud i gleba, które zatykałyby przewody słuchowe i powodowały infekcje.

Niedźwiedzie polarne

Aby lepiej utrzymywać ciepło w ekstremalnie niskich temperaturach, niedźwiedzie polarne posiadają bardzo małe, pokryte futrem uszy. Gruba sierść i niewielkie rozmiary ograniczają powierzchnię skóry wystawioną na działanie wiatru, śniegu i wody, co pozwala zredukować utratę ciepła. Podobnie “wyposażone” są lisy polarne, których puszyste uszy są niewielkie w porównaniu do innych zwierząt.

Goryle

Podobnie jak ludzie, goryle mają wyjątkowo ukształtowane uszy, które kierują dźwięki w odpowiedni sposób. Wiele naczelnych posiada zbliżony kształt małżowin, a goryle są pod tym względem najbardziej zbliżone do ludzi. Ich uszy są jednak znacznie mniejsze w porównaniu do ciała i znacznie bardziej przylegają do głowy. Z kolei szympansy, choć należą do naczelnych, posiadają znacznie większe uszy, które przypominają odstające od głowy dyski.

Słonie

Znane z dużych skórzastych uszu słonie używają ich do odganiania much oraz chłodzenia się. Wachlując nimi, wyrażają również ekscytację i radość.

Fenki pustynne

W przeciwieństwie do lisów polarnych, które wykształciły małe uszy, żeby walczyć  niską temperaturą otoczenia, fenki posiadają duże małżowiny uszne. Ze względu na to, że żyją na pustyni, te małe ssaki musiały znaleźć sposób na oddawanie ciepła, by uniknąć przegrzania. Ich wielkie uszy są wyposażone w wiele naczyń krwionośnych, co pozwala na oddawanie ciepła przez przepływającą krew.

Bassety

Ogromne, zwisające uszy bassetów są wynikiem hodowli. Zdarzają się nawet psy tej rasy, których uszy są tak duże, że ciągną się po ziemi. Właściciele czworonogów muszą szczególnie o nie dbać i czyścić ich uszy, by uniknąć zranień i infekcji.

Kozy gulabi

Na koniec warta uwagi gulabi – niezwykła rasa kóz z Pakistanu. Ich uszy potrafią osiągać zaskakującą długość, a czasami nawet zakręcać się i owijać wokół karków. Kozy gulabi są hodowane ze względu na swój wyjątkowy wygląd i wysoko cenione na pokazach.

Jak wspomnieliśmy, uszy mogą pomagać zwierzętom w utrzymaniu odpowiedniej temperatury, przekazywaniu emocji oraz służyć jako ochrona przeciw insektom. Ludzkie uszy są jednak stworzone wyłącznie do słuchania. Z tego powodu ubytek słuchu może poważnie wpłynąć na to, jak z nich korzystamy. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć problemy ze słyszeniem, badanie słuchu pomoże Ci zdecydować, co zrobić. Potem możesz zacząć rozważać korzystanie z aparatów słuchowych, żeby rozwiązać ten problem.

Jeśli nie masz czasu, żeby wykonać pełny audiogram albo po prostu nie chcesz umawiać się na wizytę u protetyka słuchu, nie wiedząc, czy faktycznie możesz mieć problemy ze słyszeniem, prosty test słuchu może Ci pomóc. Test słuchu online Signia może podpowiedzieć Ci, jaki jest Twój zakres słyszenia i pomóc Ci podjąć decyzję, czy przeprowadzić szczegółowe badanie.