X
Aparat słuchowy to urządzenie, z którym rzadko się rozstajemy. Noszony codziennie poprawia jakość naszego życia, ale jednocześnie ulega zabrudzeniom.
2019-07-26

Czy mogę samodzielnie czyścić aparat słuchowy?

Rzeczy używane codzienne, szybko stają się zabrudzone. Przywykliśmy do częstego prania ubrań, a większość z nas regularnie przeciera swoje telefony oraz klawiatury, by uniknąć nagromadzenia brudu. Czy te same zasady, które stosujemy w życiu codziennym, powinny również odnosić się do aparatów słuchowych?

Aparat słuchowy to urządzenie, z którym rzadko się rozstajemy. Noszony codziennie poprawia jakość naszego życia, ale jednocześnie ulega zabrudzeniom. Jak się okazuje, aparat poprzez stymulację przewodu słuchowego może pobudzać produkcję woskowiny usznej, a jednocześnie być zaporą uniemożliwiającą jej naturalne usuwanie. Proces tego rodzaju może stanowić niedogodność dla użytkownika, jak i zaburzać funkcjonowanie samego aparatu.

Jak więc widać, nagromadzenie woskowiny wewnątrz ucha to nie tylko kwestia higieny, ale również zagrożenie negatywnym wpływem na działanie aparatu słuchowego. Narastające zabrudzenie może odbijać dźwięk i wywołać nieprzyjemny „świst” w urządzeniu, a nawet zatkać urządzenie i je uszkodzić. Aby uniknąć tego typu przykrych konsekwencji, konieczne jest regularne i dokładne czyszczenie aparatu po każdym użyciu. Konieczne jest również dbanie o higienę uszu, która pozytywnie przełoży się na stan posiadanego urządzenia.

 

Czy można czyścić aparat słuchowy w domu?

Jeśli kupujesz aparat słuchowy u protetyka słuchu, możesz otrzymać od niego zestaw do samodzielnego czyszczenia urządzenia. Pakiet, w zależności od rodzaju aparatu, zawiera różne narzędzia, dzięki którym z łatwością zadbasz o jego stan.

Samo posiadanie zestawu jednak nie wystarczy, potrzebne są również odpowiednie umiejętności. Jeśli nie masz pewności, w jaki sposób używać asortymentu tego typu nie wahaj się zapytać o to swojego protetyka słuchu, który wskaże Ci, jak robić to poprawnie. Nie lekceważ tej rady i postępuj zgodnie z otrzymaną instrukcją. Próby nieumiejętnego czyszczenia aparatu mogą bowiem skończyć się jego uszkodzeniem.

Narzędzia to jednak nie wszystko. Podczas domowego czyszczenia możesz także używać osuszaczy, które pozwolą zapobiec gromadzeniu się wilgoci. To w znacznym stopniu przedłuży czas działania Twojego urządzenia.

 

Jak bezpieczne czyścić aparat słuchowy?

Aparaty słuchowe to zaawansowane urządzenia, które mogą działać niezawodnie przez wiele lat. Aby tak się jednak stało, należy o nie odpowiednio dbać, w tym regularnie poddawać je czyszczeniu. Troszcząc się o swoje urządzenie, należy pamiętać o jego delikatności i wszelkie czynności higieniczne wykonywać uważnie. Należy także mieć na uwadze, że sposób oczyszczania jest zależny od rodzaju posiadanego urządzania.

W przypadku zausznych aparatów słuchowych należy usunąć widoczne zanieczyszczenia miękką szmatką oraz pamiętać o zdjęciu wkładek usznych. Można je raz na tydzień przecierać szmatką i pozostawiać w ciepłej wodzie. Warto pamiętać, że nie należy zakładać ponownie wkładek usznych, zanim całkowicie nie wyschną. Z tego powodu zaleca się, by zostawić je na całą noc przed ponownym włożeniem do aparatu.

Aparaty wewnątrzuszne czyści się natomiast głównie za pomocą szczotek i haczyków. Przytrzymaj aparat pionowo, tak by wszystkie luźne cząstki brudu wypadły na zewnątrz i nie utkwiły w środku. Zbierz cały nadmiar woskowiny haczykiem i przetrzyj aparat suchą szmatką. Nigdy nie aplikuj wody do żadnej części aparatu.

Nie próbuj również czyścić aparatu wewnątrz. Jego wewnętrzne elementy są bardzo delikatne i możesz je łatwo uszkodzić. Jeśli nie jesteś pewny, w jakim stanie jest twoje urządzenie, zanieś je do specjalisty.

 

Kiedy oddać aparat do profesjonalnego czyszczenia?

Choć domowe sposoby czyszczenia aparatu to jeden z nawyków, które pozwalają cieszyć się ich bezproblemowym działaniem przez długi czas, to nigdy nie zastąpią profesjonalnego serwisu specjalisty.

Protetycy słuchu posiadają umiejętności, dzięki którym wyczyszczą aparat bezpiecznie i skutecznie. Jeśli nie jesteś pewien, czy potrafisz właściwie oczyścić swój aparat, nie ryzykuj. W takim wypadku wybierz się do specjalisty i zapytaj, jak zrobić to poprawnie. Nie zapomnij także o odpowiednich narzędziach, poproś protetyka o polecenie właściwego zestawu.

Pamiętaj także, że niezależnie od twojego własnego harmonogramu czyszczenia, powinieneś również raz na jakiś czas oddać aparat profesjonaliście. Protetyk słuchu ma specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu usunie zabrudzenia, do których Ty możesz nie mieć dostępu i skontroluje, czy wszystko z nim w porządku.