X
Jeśli cierpisz na niedosłuch, proste rzeczy, jak słuchanie członków rodziny podczas posiłku, mogą stanowić  wyzwanie. A problemy ze słyszeniem nieraz prowadzą do frustracji wśród Twoich bliskich i mogą wywołać uczucie izolacji i przygnębienia.
2018-03-26

Jak lepiej słyszeć przy wspólnym stole? 5 praktycznych porad

Niezależnie od tego, czy to wielkanocne spotkanie w licznym gronie, czy typowy obiad z najbliższą rodziną, nie chcesz stracić rozmowy.

Jeśli cierpisz na niedosłuch, proste rzeczy, jak słuchanie członków rodziny podczas posiłku, mogą stanowić  wyzwanie. A problemy ze słyszeniem nieraz prowadzą do frustracji wśród Twoich bliskich i mogą wywołać uczucie izolacji i przygnębienia.

Niezależnie od tego, czy to wielkanocne spotkanie w licznym gronie, czy typowy obiad z najbliższą rodziną, nie chcesz tracić części rozmowy. Oto pięć porad, dzięki którym nie przegapisz żadnej rodzinnej opowieści ani pointy śmiesznego żartu:

Przycisz muzykę

Możliwe, że lubisz jedzenie przy dźwiękach muzyki lub telewizji w tle, jednak mogą one zagłuszać głosy innych osób i utrudniać prowadzenie rozmowy. Postaraj się całkowicie wyeliminować dźwięki tła albo przynajmniej znacznie je ściszyć, żeby Twoje uszy mogły skupić się na konwersacji zamiast na walce z nadmiernym hałasem.

Popraw oświetlenie

Osoby z niedosłuchem często starają się pomóc sobie czytaniem z ruchu warg rozmówcy. Staje się to jednak trudniejsze przy słabym świetle. Zwiększ możliwość zobaczenia ust członków rodziny i lepszego rozumienia wypowiadanych słów przez włączenie dodatkowych świateł albo przestawienie lamp, żeby doświetlić stół.

Usiądź tyłem do ściany

Miejsce, które zajmujesz przy stole może wpływać na Twoje słyszenie. Siadając przy ścianie masz szansę zablokować nadmierny hałas otoczenia dochodzący zza Ciebie i dzięki temu lepiej zrozumieć, co mówią osoby przy stole.

Mów za siebie

Zamiast potakiwać podczas wymiany zdań, którą z trudem jesteś w stanie zrozumieć, szczerze poproś członków rodziny o powtórzenie. A jeśli jesteś gościem przy czyimś stole, nie zaszkodzi zawczasu powiedzieć gospodarzowi, że masz trudności ze słyszeniem i zasugerować mu, w jaki sposób może sprawić, że będziesz w stanie śledzić rozmowę.

Zbadaj swój słuch

Jeśli codziennie borykasz się ze słyszeniem członków swojej rodziny, dobrym pomysłem będzie zbadanie słuchu. Protetyk słuchu jest w stanie dokładnie zdiagnozować stopień niedosłuchu i zarekomendować odpowiednie aparaty słuchowe, które pomogą Ci usłyszeć omijające Cię ważne rozmowy.

Spotkania z rodziną i przyjaciółmi w okresie świątecznym mogą stanowić problematyczne sytuacje słuchowe nawet dla osób z normalnym słuchem. Jeśli jednak masz problem ze zrozumieniem najbliższych na co dzień, to czas działać. Zastosuj się do powyższych wskazówek, a prawie zawsze będziesz w stanie usłyszeć to, co ważne.

Możesz też przeprowadzić nasz szybki i łatwy test słuchu online, żeby przekonać się, czy wizyta w gabinecie protetycznym nie byłaby dobrym pomysłem: https://www.signia-aparatysluchowe.pl/hearing-test/#/