X
Dla osób noszących aparaty słuchowe każda pora roku przynosi pewne trudności. Oto 8 porad na wiosnę, które moga przynieść im ulgę.
2019-05-20

Tagi

8 porad na wiosnę dla osób noszących aparaty słuchowe

Alergie i hałas to tylko dwie z wielu rzeczy, które potrafią zepsuć wiosnę. Istnieją jednak sposoby przynoszące ulgę. Oto 8 porad na wiosnę dla osób noszących aparaty słuchowe.

„W marcu jak w garncu”, „kwiecień plecień”, „Gdy w maju plucha, w czerwcu posucha” – pewnie znasz te przysłowia mówiące o zmienności wiosennej pogody. Szczególnie ważne są dla użytkowników aparatów słuchowych. Wiosną częściej wychodzimy z domu, zaczyna się sezon alergii i jest więcej okazji do aktywności na zewnątrz. Jednak wszystko to rodzi potencjalne problemy. Jeśli nosisz aparaty słuchowe, prawdopodobnie znany Ci są problemy, jakie w codziennym życiu niesie ze sobą nadmierny hałas oraz obecny w powietrzu pyłek.

Chociaż wiosna to odpowiedni czas, by cieszyć się przyrodą, może się okazać, że unikasz wychodzenia na spacer, uprawiania sportu na otwartej przestrzeni, a nawet siedzenia poza domem. Gwar otaczających ludzi i rozmów może być zbyt przytłaczający, a tłok może dodatkowo Twoją zdolność słyszenia. To nie powinno jednak stanowić dla Ciebie końca wiosny. Oto kilka porad, które mogą Ci pomóc.

Porady, które pomogą Ci cieszyć się wiosną!

• Nie wstydź się swojego niedosłuchu. Jest duża szansa, że w końcu ktoś zauważy, że masz problemy ze słuchem, szczególnie, jeżeli nosisz aparaty słuchowe. Nie ma się czego wstydzić, a jeśli zawczasu dasz innym znać, będą w stanie udzielić ci potrzebnej pomocy. Jeśli ktoś wykazuje się brakiem empatii albo nieuprzejmością w związku z Twoimi potrzebami, to świadczy o prawdziwym charakterze tej osoby i oznacza, że prawdopodobnie i tak nie jest warta Twojego czasu.

Usiądź plecami do ściany. W restauracjach, kawiarniach czy salach konferencyjnych siedzenie tyłem do ściany może zapobiegać nieprzyjemnemu oddziaływaniu hałasu tła. Wszystkie dźwięki docierają do Ciebie z przodu, dzięki czemu łatwiej jest zrozumieć, co słyszysz. Na zewnątrz staraj się usiąść z dala od innych i unikaj sytuacji, w których zbyt wiele osób jest za Tobą. W ten sposób polepszysz swoje słyszenie na otwartej przestrzeni.

Zadbaj o higienę uszu! Nagromadzenie woskowiny jest częstym problemem, w szczególności u osób, które często noszą aparaty słuchowe albo słuchawki douszne. Stymulacja kanału słuchowego powoduje, że organizm produkuje nadmierną ilość woskowiny. To może sprawiać, że Twoje ciało nie jest w stanie w sposób naturalny się jej pozbyć. Nagromadzenie woskowiny w uszach może prowadzić do tymczasowego niedosłuchu. Jeżeli nosisz aparaty słuchowe, upewnij się, żeby co pewien czas odwiedzić lekarza lub protetyka słuchu w celu sprawdzenia poziomu woskowiny.

Zawczasu zajmij się alergiami. Uczulenia mogą każdemu zepsuć dzień, ale przekrwienie może powodować poważne problemy ze słyszenie, Wiele osób po prostu podwyższa poziom głośności, żeby lepiej słyszeć, a to może być niebezpieczne. Jeśli płyny w Twoim uchu zmienią położenie albo wyschną, Twoje aparaty słuchowe mogą okazać się zbyt głośne. Zamiast podnosić poziom głośności, postaraj się znaleźć odpowiednie leki.

Zainwestuj w aparaty słuchowe z funkcjami przeciwdziałającymi hałasowi. Słyszenie w hałaśliwych sytuacjach generalnie jest trudne, ale użytkownicy aparatów słuchowych mogą mieć problem z rozumieniem mowy. Na szczęście niektóre aparaty słuchowe mają oprogramowanie, które obniża poziom głośności dźwięków w tle. Dzięki temu możesz skupić się na dźwiękach, które chcesz słyszeć, ale nadal mieć świadomość otoczenia. Nigdy więcej „efektu cocktail party” i  frustracji podczas rozmów.

Lewe ucho do muzyki, prawe ucho do mowy. Wiele osób zauważa, że ich mózgi są przystosowane do odbioru różnych dźwięków w odmienny sposób. Na przykład lewa półkula lepiej radzi sobie z przetwarzaniem słów, co oznacza, że nasze prawe ucho jest lepsze do rozumienia mowy (trzeba pamiętać, że mózg jest „podłączony na odwrót”). Z kolei muzyka jest lepsza, gdy słyszymy ją lewym uchem.

Korzystaj z okazji i korzystaj z przerw. Używanie aparatów słuchowych dłużej niż to dla Ciebie komfortowe może prowadzić do ich odrzucenia, ale wykorzystywanie ich w zbyt małym stopniu może sprawić, że przegapisz ważne szanse. Nie bój się wyjść z przyjaciółmi i brać udziały w wydarzeniach, ale się nie zmuszaj. Jeżeli potrzebujesz odrobiny ciszy albo po protsu chcesz zrobić sobie przerwę, nie obawiaj się przystopować.

Ciesz się małymi rzeczami. Jeśli masz czas, postaraj się usiąść i posłuchać ćwierkania ptaków, bzyczenia owadów, szumu liści. Wielu ludzi z niedosłuchem uważa, że to właśnie tych dźwięków najbardziej im brakuje. Niezależnie od tego, czy masz aparaty słuchowe, poświęć chwilę na słuchanie. Jeżeli masz problem z usłyszeniem tych dźwięków pomimo tego, że wiesz o ich obecności, to może być czas na zmianę. Nowa para aparatów słuchowych albo wykonanie audiogramu mogą pomóc Ci wejść na ścieżkę do lepszego słyszenia.

Kiedy poprawia się technologia aparatów słuchowych, poprawia się też Twoje życie

Jak napisaliśmy wyżej, aparaty słuchowe mogą znacząco poprawić Twoją jakość życia. Jednak czy wiesz, że jakoś aparatów słuchowych ma również ogromne znaczenie? Wiele modeli, w tym te zaprojektowane przed specjalistów marki Signia, posiada funkcje, które mogą Ci pomóc w codziennych sytuacjach, jak łączność Bluetooth czy przetwarzanie własnego głosu.

Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem aparatów słuchowych albo nie podoba Ci się działanie tych, które posiadasz, przyjrzyj się najnowszej technologii. Może się okazać, że pewne ulepszenia rozwiążą albo złagodzą Twoje problemy. A nowe, wcześniej nieużywane funkcje, mogą Cię zaskoczyć. Co roku projektanci aparatów słuchowych znajdują nowe sposoby, by poprawić dotychczasowe rozwiązania, naprawić problemy i wprowadzić w życie nowe pomysły.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat dostępnych aparatów słuchowych, najlepiej wybierz się do gabinetu protetyka słuchu. Wizyta pozwoli Ci zobaczyć, dotknąć i przymierzyć nowe aparaty słuchowe oraz porozmawiać o nich ze specjalistą. Wyszukiwarka gabinetów Signia pozwoli Ci znaleźć punkt protetyczny w pobliżu. Dzięki temu zobaczysz więcej niż reklamy i na żywo przekonasz się, co najlepszego mogą Ci dać aparaty słuchowe.