X
Mundial 2018 w pełni. Z tej okazji pokazujemy, jak chronić słuch podczas przeżywania piłkarskich emocji.
2018-07-03

Czy stadion piłkarski może być groźny dla słuchu?

Mundial 2018 w pełni. Z tej okazji pokazujemy, jak chronić słuch podczas przeżywania piłkarskich emocji.

Mundialowa gorączka ogarnęła świat, rozbudzając emocje niespodziewanymi golami w ostatnich minutach i szeroko dyskutowanym systemem powtórek VAR. Jeśli jesteś jednym z tysięcy miłośników piłki nożnej kibicujących na stadionach, pamiętaj, żeby wykazywać nie tylko entuzjazm, ale również odpowiedzialność, biorąc ze sobą ochronniki słuchu. Hałas śpiewu, trąbek i innych głośnych źródeł dźwięku podczas meczu jest częścią zabawy, ale stanowi również potencjalne zagrożenie dla zdrowia słuchu.

Według amerykańskiego National Institute for Occupational Safety and Health ekspozycja na 85 decybeli (poziom hałasu miejskiego ruchu ulicznego słyszanego z wnętrza samochodu) przez osiem godzin może spowodować ubytek słuchu. Przy każdym zwiększeniu poziomu hałasu o 3 decybele zaleca się zmniejszenie czasu ekspozycji o połowę. Oznacza to, że cztery godziny spędzone na stadionie, na którym dźwięk osiąga średnie natężenie 88 decybeli, mogą przyczynić się do trwałego ubytku słuchu.

Chociaż wystarczy nawet jeden mecz, by trwale uszkodzić nasz słuch, to osoby, które regularnie odwiedzają stadiony, narażają się na jeszcze większe ryzyko, ponieważ efekty hałasu są dla uszu kumulatywne. Ekspozycja na stadionowy hałas to potencjalna przyczyna tymczasowego ubytku słuchu, który z czasem może doprowadzić do trwałego niedosłuchu, a także zwiększyć ryzyko pojawienia się szumów usznych lub nadwrażliwości na dźwięki.

Przede wszystkim jeśli podejrzewasz u siebie problemy ze słuchem, ważne jest, żeby działać jak najszybciej. Możesz zacząć od przeprowadzenia szybkiego i prostego testu słuchu Signia online. Otrzymasz pierwszą wskazówkę w kwestii tego, czy warto by było odwiedzić protetyka słuchu i dowiedzieć się, czy aparaty słuchowe mogłyby pomóc chronić Cię przed większym ryzykiem dla zdrowia. Bo w życiu, jak w piłce, najlepszą strategią jest budowanie silnej obrony.