X
Wielu ludzi słucha muzyki cały czas. Co mogą zrobić osoby korzystające z aparatów słuchowych?Odpowiedź dają aparaty słuchowe Pure Charge&Go marki Signia!
2019-05-14

Tagi

Muzyka czy cisza? Czy słuchanie muzyki rzeczywiście pomaga w nauce?

Dla wielu osób słuchanie muzyki jest konieczną częścią robienia kilku rzeczy jednocześnie. Czy słuchają utworów instrumentalnych, czy ulubionych piosenek, muzyka towarzyszy im w codziennej rutynie. Rodzi to pytanie: „czy słuchanie muzyki podczas nauki jest faktycznie korzystne?”.

 

Podobne pytanie zadawano sobie w różnym kontekście odkąd muzyka stała się przenośna. Opinie w tej kwestii są podzielone, a niektórzy ludzie są święcie przekonani, że tylko całkowita cisza jest odpowiednia do nauki. Jednak jaka jest prawda?

Czy to w ogóle dobry pomysł?

Odpowiedzi na to pytanie są mieszane. W dużej mierze zależy to od konkretnej osoby i od tego, jakiego rodzaju rozpraszające bodźce toleruje. Ludzie są różni i mają odmienny poziom koncentracji, więc jedni są w stanie podzielić swoje skupienie pomiędzy muzykę i swoją naukę, a inni nie. Jednak nie umniejsza to korzyści, jakie niektórym przynosi muzyka. Osobom, które lubią jej słuchać podczas nauki, dźwięki w tle mogą poprawić nastrój, pamięć i cierpliwość.

Gdy gra coś przyjemnego, są bardziej entuzjastyczni w stosunku do poświęcenia uwagi bieżącemu zadaniu. Zachęca to do dłuższej nauki i zmniejsza poczucie wyczerpania po jej zakończeniu. Muzyka może również obniżyć poziom stresu i niepokoju, co prowadzi do ogólnej poprawy nastroju słuchacza oraz jego zdrowia psychicznego. Dla wielu ludzi wybór słuchania muzyki podczas uczenia się jest bardziej sprawą osobistą niż czymkolwiek innym.

Jaki rodzaj muzyki jest najlepszy?

Pośród osób, które lubią muzykę w tle podczas nauki, stanowi dużą różnicę czy to utwory instrumentalne, czy śpiewane. Wielu ludzi zgadza się, że tekst utrudnia skupienie się na czytanych słowach, więc lepszym wyborem podczas uczenia się są kompozycje bez śpiewu. Jednak niektórym osobom nie przeszkadza przełączanie się pomiędzy tekstem piosenki a słowami na strronie podczas nauki.

Badania wskazują, że osoby, które uczą się, słuchając jednocześnie utworów wokalnych mają tendencję do przyswajania mniejszej ilości czytanych informacji, a słuchacze muzyki instrumentalnej osiągają lepsze wyniki. Te eksperymenty pokazały również, że spokojna, nastrojowa muzyka jest korzystniejsza niż ostre dźwięki metalu czy rocka. Z tego powodu lepiej wybierać łagodniejszy, cichszy repertuar.

Wyniki wskazują również negatywną związek pomiędzy skupieniem i głośną muzyką. Nadmierne słuchanie głośnej muzyki może również prowadzić do wystąpienia ubytku słuchu, dlatego zaleca się, żeby słuchacze pilnowali bezpiecznego poziomu głośności. Wiele młodych osób zaniedbuje swoje zdrowie w tej kwestii, więc rekomendowane jest również regularne badanie słuchu. Może ono zidentyfikować wczesne formy niedosłuchu oraz szumów usznych wywołane przez nadmierny hałas.

Łatwe przesyłanie dźwięku

Dla osób z ubytkiem słuchu przenośna muzyka może być problematyczną kwestią. Jeśli nie mają możliwości używania głośników, mogą być zmuszeni do korzystania z nieporęcznych słuchawek albo nauki w ciszy. Aparaty słuchowe Signia Nx oferują jeszcze jedno rozwiązanie – łączność Bluetooth, która pozwala na bezprzewodową transmisję dźwięku.

Aparaty słuchowe, które obsługują łączność Bluetooth, jak Pure Charge&Go mogą łączyć się z systemami Apple lub Android, pozwalając na synchronizację ze smartfonem. Aplikacja mobilna pozwala zdalnie obsługiwać aparaty słuchowe, odbierać przy ich pomocy połączenia telefoniczne, a nawet przesyłać muzykę prosto do uszu. Eliminuje to konieczność korzystania z kabli, przewodów i jakichkolwiek dodatkowych akcesoriów pośredniczących w procesie słyszenia.

Dzięki urządzeniu StreamLine Mic użytkownicy smartfonów z systemem Android mogą za pomocą kilku kliknięć zacząć słuchać muzyki np. ze Spotify. Osoby korzystające z urządzeń marki Apple mogą odtwarzać muzykę z biblioteki Apple Music. Wszyscy mogą cieszyć się piosenkami i utworami instrumentalnymi, gdziekolwiek się znajdują. Niezależnie, czy jesteś w samochodzie, bibliotece, czy uczysz się w domy, nie musisz nosisz ze sobą słuchawek ani głośników. Twoje aparaty słuchowe wykonają całą pracę za Ciebie, dzięki czemu możesz skupić się na tym, co istotne. Jak długo masz pod ręką swoje aparaty słuchowe oraz smartfon, możesz cieszyć się muzyką w każdym miejscu.