X
Czy mam ubytek słuchu? Kiedy trzeba zbadać słuch? Jak robi się badanie słuchu? Co to jest audiogram? Odpowiadamy na te pytania.
2019-07-26

Tagi

Badanie słuchu i audiogram – najważniejsze informacje

Badania słuchu często wykonuje się dzieciom, żeby sprawdzać ich prawidłowy rozwój. U dorosłych wykrycie ubytku słuchu jest trudniejsze. Sądzisz, że przydałoby Ci się badanie słuchu? Oto najważniejsze informacje o tym, czego możesz się spodziewać.

Ubytek słuchu może być trudno zauważyć, szczególnie samemu. Wiele osób uczy się ignorować symptomy niedosłuchu i jest w szoku, gdy dowiaduje się o skali problemu. Jeśli często prosisz innych o powtórzenie, masz trudności ze słyszeniem wyraźnie w głośnych pomieszczeniach albo zwiększasz głośność w telewizorze i telefonie, może to oznaczać problemy ze słuchem.

Zanim weźmiesz się za leczenie ubytku słuchu, musisz go zdiagnozować poprzez badanie słuchu. Jest to nieinwazyjna procedura, dzięki której protetyk słuchu może ocenić zakres Twojego słuchu.

Jak wygląda badanie słuchu?

Badanie słuchu składa się z kilku kroków. W zależności od przypadku, protetyk słuchu może wykonać jedną lub kilka z tych czynności. Najpierw może zbadać kanał słuchowy oraz bębenek przy pomocy specjalnego narzędzia (otoskopu), żeby sprawdzić, czy nie ma jakichś widocznych problemów. Później zbada Twój słuch.

Audiometria tonalna to badanie, które sprawdza próg słyszalności, czyli zdolność do słyszenia czystych tonów. Otrzymasz słuchawki, przez które będą odtwarzane dźwięki, a badanie sprawdzi, jak dobrze je słyszysz. Audiometria mowy (test zrozumiałości mowy) jest podobna, ale tym razem będą odtwarzane dźwięki mowy, a Twoim zadaniem będzie ich powtórzenie.

Zwykle wykorzystuje się do tego spółgłoski. Trudność w ich słyszeniu to jedna z oznak kłopotów ze słuchem. Jeśli Twoje problemy są powiązane z ubytkiem słuchu, możesz nie być w stanie zrozumieć niektórych dźwięków. Zdarzają się jednak osoby, które mają kłopoty z rozumieniem mowy, chociaż nie cierpią na niedosłuch. Badanie zrozumiałości mowy pozwala stwierdzić, do której grupy należysz.

Co to jest audiogram?

Audiogram to wykres, który przedstawia Twoje progi słyszenia. Wielu osobom łatwiej go zrozumieć niż zestaw wyników badań. Audiogram jest graficznym przedstawieniem tych wyników. Zazwyczaj audiogramy mają formę wykresów. Protetyk słuchu może dać Ci kopię Twoich wyników w formie audiogramu.

Diagram ten pokazuje Twój próg słyszenia oraz badaną częstotliwość dźwięku (w hercach). Dwie krzywe obrazują Twoje wyniki. Reprezentują one Twoje progi słyszenia w lewym i prawym uchu. Zazwyczaj są one różne w zależności od częstotliwości.

Jak odczytać audiogra?

Im niżej znajdują się krzywe, tym mniejsza jest Twoja zdolność słyszenia odtworzonych dźwięków. Wyniki dla obojga uszu mogą się różnić albo możesz mieć symetryczny niedosłuch w lewym i prawym uchu. Na Twoim audiogramie mogą znajdować się dodatkowe oznaczenia, które pozwolą Ci zrozumieć wyniki, a protetyk słuchu powinien je dokładnie omówić.

Te oznaczenia wskazują na stopień ubytku słuchu. Niedosłuch dzieli się na lekki, średni, ciężki i głęboki. Próg słyszenia 0-25 to norma, ale już 30 może oznaczać lekki ubytek słuchu. Głęboki niedosłuch występuje przy progu słyszenia poniżej 90.

Dlaczego należy zbadać słuch?

Zdrowy słuch jest ważny, szczególnie jeśli jesteś często narażony/-a na głośne lub wysokie dźwięki. Badanie słuchu pozwala określić problemy ze słyszeniem zanim zaczną negatywnie wpływać na Twoje życie. Jeśli masz problemy ze słuchem, badanie może pomóc określić, czy aparaty słuchowe mogłyby Ci pomóc.

Nie masz pewności, czy wybrać się na badanie w gabinecie protetyka słuchu? Test słuchu online to łatwy i szybki sposób, by zyskać pierwszą wskazówkę odnośnie stanu słuchu. Jeśli jego wyniki nie będą zadowalające, pomyśl o wizycie w gabinecie protetycznym i dokładnym badaniu słuchu.