X
Tinnitus dotyka milionów osób na całym świecie, ale może mieć bardzo różne przyczyny. Jakie są najczęstsze i dlaczego?
2019-05-15

Tagi

Szumy uszne – skąd się biorą? Jakie są objawy?

Jeśli borykasz się z problemem szumów usznych, możliwe, że zastanawiasz się, dlaczego cierpisz na tę przypadłość. Chociaż przyczyn występowania szumów usznych może być wiele, kilka czynników ma szczególne znaczenie.

Tinnitus, czyli szumy uszne to schorzenie charakteryzujące się słyszeniem ciągłego, uciążliwego dźwięku. Dotyka ono milionów osób na całym świecie. Szumy uszne mogą objawiać się w postaci dzwonienia, wysokiego świszczenia, buczenia, a nawet klikania. Dla niektórych jest to przypadłość, którą zauważają tylko, jeśli mocno o tym myślą. Inni mogą mieć problem ze skupieniem, odprężeniem się, a nawet zaśnięciem.

Zanim będzie można rozpocząć terapię tinnitus, trzeba określić przyczynę dolegliwości. Poniżej przedstawiamy jedne z najczęstszych przyczyn szumów usznych i tego, jak może się różnić ich terapia.

Nagromadzenie woskowiny

Zatkany kanał słuchowy może powodować ból ucha, problemy ze słyszeniem, a nawet tinnitus. Ta forma szumów usznych jest tymczasowa i przemija, gdy usunie się zator z woskowiny. Nie zaleca się usuwania woskowiny z wnętrze ucha na własną rękę. W ten sposób można poważnie uszkodzić uszy i doprowadzić do trwałego ubytku słuchu i szumów usznych. Doświadczony profesjonalista może szybko, skutecznie i bezboleśnie usunąć woskowinę.

Ubytek słuchu wywołany hałasem

To najczęstsza przyczyna szumów usznych. Wiele osób z całego świata ma niedosłuch, w szczególności te, które były wystawione na nadmierny hałas. Spędzanie długiego czasu w pobliżu maszynerii, wystrzałów z broni, a nawet na głośnych koncertach może prowadzić do pojawienia się ubytku słuchu wywołanego hałasem. U dużej liczby ludzi niedosłuch pojawił się na skutek tego, że wystawiały się na głośne dźwięki, słuchając muzyki w słuchawkach nausznych i dousznych.

Ubytek słuchu spowodowany hałasem często objawia się szumami usznymi. Bez dźwięków, które zagłuszyłyby dzwonienie w uszach, problem staje się bardziej odczuwalny. W takich sytuacjach najlepszym sposobem, aby sobie z nim poradzić, jest znalezienie odpowiedniej terapii dla swojego niedosłuchu. Aparaty słuchowe są dziś bardziej niezawodne niż kiedykolwiek wcześniej, dlatego wielu lekarzy i protetyków słuchu poleca je osobom cierpiącym na tinnitus.

Problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym

Stawk skroniowo-żuchwowy to mały dysk w Twojej dolnej szczęce , który pomaga Ci otwierać i zamykać usta. Może być uszkodzony lub zdeformowany z wielu powodów, między innymi na skutek urazu twarzy lub szyi.

Poza poczuciem dyskomfortu, bólem i problemami ze szczęką, kłopoty ze stawem skroniowo-żuchwowym mogą również powodować tinnitus. Staw jest zlokalizowany bardzo blisko ucha, przez co problemy z nim mogą objawiać się szumami usznymi. W takich wypadkach laryngolog może zarekomendować wizytę u stomatologa w związku ze stawem skroniowo-żuchwowym. Gdy zostanie naprawione źródło problemu, szumy uszne powinny się zmniejszyć lub ustąpić całkowicie.

Inne przypadłości

Jest wiele przyczyn szumów usznych, w tym niektóre leki, inne schorzenia, a nawet wcześniejszy uraz głowy.

Antydepresanty oraz niektóre antybiotyki, a nawet aspiryna mogą u niektórych osób wywołać tinnitus. Jeżeli leki te zażywane są często, pacjent może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że to one są przyczyną szumów usznych. Chociaż może być trudno zidentyfikować substancję, która stanowi źródło problemu, kłopot powinien zniknąć, gdy zmieni się leki. Jeśli tak się nie stanie, będzie to oznaczać, że przyczyną jest prawdopodobnie coś innego.

Schorzenia takie jak nadciśnienie, otoskleroza (choroba kosteczek ucha środkowego), cukrzyca oraz alergie również mogą prowadzić do szumów usznych. Chociaż wyeliminowanie problemów ze słuchem może być trudniejsze, gdy wynikają z przewlekłej przypadłości, leczenie przyczyny szumów usznych powinno pomóc w zwalczeniu ich.

Jeśli doświadczasz długotrwałych szumów usznych, zaleca się wizytę u laryngologa albo protetyka słuchu. Wyszukiwarka gabinetów Signia pomoże Ci znaleźć specjalistów w Twojej okolicy, dane kontaktowe oraz drogę do nich. Nawet proste badanie słuchu oraz diagnostyka może pomóc określić, czy Twoje szumy uszne są spowodowane ubytkiem słuchu, czy nagromadzeniem woskowiny.