X
Czyszczenie uszu to więcej niż tylko korzystanie od czasu do czasu z patyczków higienicznych.
2019-05-27

Tagi

Jak prawidłowo czyścić uszy?

Czyszczenie uszu to więcej niż tylko korzystanie od czasu do czasu z patyczków higienicznych. Tak naprawdę nieprawidłowe używanie patyczków do czyszczenia uszu może nawet zaszkodzić. Kanały słuchowe są bardzo wrążliwe, więc trzeba wiedzieć, jak utrzymywać higienę uszu.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, korzystanie z patyczków higienicznych, wsuwek albo zapałek do usuwania woskowiny z kanałów słuchowych nie jest najlepszym pomysłem. Nie są one skuteczne, a w dodatku mogą nawet przesunąć woskowinę wgłąb Twojego kanału słuchowego. Lekarze odradzają wkładanie do uszu ciał obcych, w szczególności jeśli mogą one zranić lub uszkodzić bębenek słuchowy. Uszkodzenie ucha wewnętrznego może spowodować ubytek słuchu, dlatego najlepiej unikać wszystkiego, co może stanowić zagrożenie dla Twojego słyszenia.

Mając to na względzie, trzeba pamiętać, że nieczyszczenie uszu może również prowadzić do wielu problemów. Jednym z nich jest czop woskowinowy, który powstaje, gdy woskowina bagromadzona wewnątrz kanału słuchowego tworzy zbitą masę.

Czym jest czop woskowinowy ?

Czop woskowinowy powstaje, gdy nagromadzenie woskowiny i jej zbicie wewnątrz ucha prowadzi do zatkania przewodu słuchowego. Zator w uchu może powodować bóle głowy, szumy uszne i inne symptomy, a nawet wpływać na słyszenie. Jeśli problem jest tak poważny, należy udać się laryngologa, który szybko i w profesjonalny sposób usunie zator. Woskowina przyciąga brud i tłuszcz, więc należy pozbyć się jej nadmiaru jak najszybciej to możliwe.

Czop woskowinowy może podowować między innymi takie symptomy, jak: dzwonienie w uszach, bół ucha, problemy ze słyszeniem, zawroty głowy, a nawet nieprzyjemny zapach. Jeśli często korzystasz ze słuchawek dousznych albo aparatów słuchowych, istnieje większe prawdopodobieństwo, że doświadczysz zatoru z woskowiny w uchu. Dlatego tak ważne są czyszczenie aparatów słuchowych oraz higienia uszu.

Jak poprawnie czyścić uszy?

Prawidłowa higiena uszu jest niezwykle ważna. Jednak w przeciwieństwie do mycia zębów albo korzystania z prysznica, uszu nie trzeba myć bardzo często. Ruchy szczęki podczas mówienia i jedzenia zazwyczaj powodują naturalne usuwanie woskowiny, więc wystarczy mycie zewnętrznych części uszu i wycieranie ich ręcznikiem. Może się jednak zdarzyć, że będziesz potrzebować wyczyszczenia kanału słuchowego, a to wymaga odpowiedniej uwagi i ostrożności.

Najlepszym sposobem czyszczenia uszu jest wizyta i profesjonalisty, który posiada odpowiednie narzędzia oraz doświadczenie. Niektóre z działań, na przykład przepłukanie ucha, można wykonać w domu. Dzięki temu ucho zostaje wypłukane i oczyszczone. Do rozbicia i odetkania zatorów można wykorzystać środki do zmiękczania woskowiny dostępne bez recepty, a delikatne płukanie ucha można przeprowadzić przy pomocy roztworu soli fizjologicznej.

Osoby z cukrzycą, niedoborem odporności albo perforacją błony bębenkowej nie powinny wykonywać tych czynności same. Jeśli masz niedosłuch, skonsultuj się z lekarzem w sprawie możliwości czyszczenia uszu zanim podejmiesz jakiekolwiek działania.

Pamiętaj również o utrzymywaniu w czystości swoich aparatów słuchowych Signia. Nawilżanie i wycieranie uszu nie ma sensu, jeżeli aparaty słuchowe pozostają brudne. Skorzystaj ze środków czystości dostępnych w gabinetach protetyków słuchu i postępuj zgodnie ze wskazówkami.

Kiedy pójść do lekarza

Jeśli podejrzewasz, że może u Ciebie występować czop woskowinowy, umów się na wizytę u otolaryngologa. Objawy można łatwo przeoczyć lub wziąć za coś innego. Jeśli myślisz, że możesz mieć rpoblemy ze słuchem z powodu zatkanego przewodu słuchowego, nie próbuj na własną rękę pozbyć się zatoru i nie używaj żadnych przedmiotów do usunięcia woskowiny. Ucho wewnętrzne jest bardzo delikatne i w ten sposób możesz zrobić sobie poważną krzywdę.

Jeśli Twój przewód słuchowy nie jest zatkany, problemy ze słuchem mogą mieć inną przyczynę. Umów się na badanie słuchu z profesjonalnym protetykiem słuchu i zadbaj o idealnie zdrowy słuch.