X
Istnieją sposoby, które możesz wykorzystać, żeby polepszyć swoje słyszenie. Niektóre fizycznie, inne raczej psychologicznie, ale wszystkie mogą pomóc Ci lepiej słyszeć.
2019-01-02

Jak poprawić słyszenie i uwolnić się od stresu?

W walce ze skutkami niedosłuchu wiele osób sięga po rozmaite sposoby, które pomagają im lepiej słyszeć. Oto kilka wskazówek, jak polepszyć słyszenie za pomocą różnych metod, jak joga czy medytacja.

W walce ze skutkami niedosłuchu wiele osób sięga po rozmaite sposoby, które pomagają im lepiej słyszeć. Oto kilka wskazówek, jak polepszyć słyszenie za pomocą różnych metod, a jednocześnie pozbyć się stresu.

Słyszenie to złożony proces, a ubytek słuchu pojawia się zwykle stopniowo, dlatego wiele osób często nie zauważa jego objawów, dopóki nie zaczną wpływać na ich życie. Aby polepszyć słyszenie, mogą sięgnąć po aparaty słuchowe, ale także na przykład medytować, żeby nauczyć lepiej skupiać się na otaczających ich dźwiękach. Aparaty słuchowe to urządzenia medyczne, które są dopasowane do Twojego ubytku słuchu, podczas gdy joga i medytacja mogą pomóc Ci w stresujących sytuacjach. Niektóre osoby cierpiące z powodu szumów usznych odczuwają również dzięki tym metodom ulgę.

Ćwiczenie słyszenia pozwala zwiększyć radość ze słyszenia i może stanowić zachętę do skorzystania z aparatów słuchowych, żeby uzyskać maksimum tej radości. Trzeba pamiętać, że niedosłuch może przytrafić się każdemu. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć problemy ze słyszeniem konkretnych dźwięków, skorzystaj z naszego testu słuchu. Po tym wstępie czas na kilka aktywności, które mogą pomóc polepszyć doświadczenie słuchowe.

Medytacja

Tysiące stron internetowych rekomendują medytację jako rozwiązanie różnorodnych problemów. Relaks i głęboki oddech polepszają krążenie krwi w ważnych obszarach mózgu. Skupianie się na dźwiękach otoczenia, jak śpiew ptaków czy głosy ludzi, może pomóc Ci trenować słyszenie otaczającego świata.

Jeśli często medytujesz, koncentrując się na dźwiękach, lepiej dostroisz się do nich w codziennym życiu. Podświadomie będziesz w stanie dostrzegać bardziej subtelne dźwięki, które wcześniej Ci umykały. Chociaż to polepszanie słyszenia raczej na poziomie umysłowym niż fizjologicznym, to i tak może być pomocne.

Ćwiczenie identyfikacji i lokalizacji dźwięków

Twoja zdolność słyszenia zależy nie tylko od uszu. Twój mózg odgrywa ogromną rolę w procesie przetwarzania dźwięków, dlatego dostrojenie jego umiejętności skupienia się w obecności hałasu może polepszyć Twoje słyszenie. Włącz muzykę w jednym pokoju i przejdź się po domu, słuchając. Skup się na dochodzących do Ciebie dźwiękach i staraj się zidentyfikować konkretne słowa i instrumenty. Dzięki słuchaniu w rozmaitych miejscach i używaniu różnych stopni głośności, ćwiczysz ogólną zdolność mózgu do rozumienia dźwięków i umiejscawiania ich źródła w przestrzeni.

Joga

Joga może przynieść korzyść każdemu, jednak wiele osób niedosłyszących twierdzi, że jej praktykowanie poprawia ich jakość życia. Rozciąganie i odprężanie się poprawia Twoje krążenie krwi oraz pozwala lepiej się skupić. Pozycja “psa z głową w dół” powoduje przemieszczanie się natlenionej krwi w kierunku głowy, co może pomóc również w kwestii słyszenia.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, jogi nie trzeba praktykować w ramach zajęć z instruktorem. Jeśli brakuje Ci czasu lub budżetu, to ćwiczenia w domu mogą lepiej pasować do Twojego stylu życia. Tylko pamiętaj, żeby zrobić porządną rozgrzewkę i nie próbuj na siłę robić trudnych ćwiczeń bez przygotowania.

Zaopatrzenie się w aparaty słuchowe

To jak na razie najbardziej efektywny sposób na poprawę, z jakiego możesz skorzystać. Aparaty słuchowe przywracają zdolność słyszenia w wyraźny sposób. Dzięki aparatom słuchowym marki Signia możesz odnieść szereg korzyści, między innymi naturalne brzmienie własnego głosu dzięki funkcji przetwarzania własnego głosu (OVP) oraz lepsze rozumienie mowy w hałaśliwych sytuacjach.

Dostępnych jest wiele modeli aparatów słuchowych, a wybór odpowiedniego zależy od tego, jaki jest Twój ubytek słuchu, jak często chcesz z nich korzystać i jakiej jakości dźwięku oczekujesz. Osobiste preferencje odnośnie cech i funkcji również mają znaczenie w kontekście tego, jakie aparaty słuchowe wybierzesz. Na przykład ktoś, kto spędza dużo czasu w domu i tylko czasami potrzebuje aparatów słuchowych, może wymagać innego typu aparatów niż osoba, która często podróżuje albo odbywa dużo spotkań biznesowych.

Aparaty słuchowe zostały zaprojektowane z myślą o Twoich korzyściach, niezależnie od tego, dlaczego i w jaki sposób mogą Ci pomóc. Signia od lat usprawnia technologię wykorzystywaną w aparatach słuchowych i oferuje szeroką gamę produktów, które pomagają osobom z niedosłuchem. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się z naszej strony albo odwiedzając protetyka słuchu w Twojej okolicy. Gabinet protetyczny znajdziesz dzięki naszej wygodnej wyszukiwarce.