X
2020-01-23

Jak zdiagnozować szumy uszne?

Szumy uszne to poważny problem. Choć wiele osób nie uświadamia sobie ich obecności, to negatywne skutki wpływające na komfort życia odczuwa codzienne. Stąd też w wypadku niepokojących objawów należy jak najszybciej podjąć próbę ich diagnozy, która jest pierwszym krokiem prowadzącym do rozwiązania uciążliwego problemu.

Szumy uszne to poważny problem. Choć wiele osób nie uświadamia sobie ich obecności, to negatywne skutki wpływające na komfort życia odczuwa codzienne. Stąd też w wypadku niepokojących objawów należy jak najszybciej podjąć próbę ich diagnozy, która jest pierwszym krokiem prowadzącym do rozwiązania uciążliwego problemu.

Problemy z koncentracją, zmęczenie i drażliwość to dolegliwości, które każdego dnia dotykają wielu ludzi. Powodowane chwilowym osłabieniem organizmu szybko znikają i pozwalają o sobie zapomnieć. Gdy jednak tak się nie dzieje, a objawy nabierają charakteru przewlekłego, może to oznaczać poważniejszą przyczynę. W przypadku osób, które często słyszą dzwonienie w uszach, źródłem tego rodzaju niedogodności mogą być szumy uszne.

Ludzki mózg sprawnie filtruje hałas. Jest to jednak wymagający proces, który może skutkować poczuciem zmęczenia umysłowego pod koniec dnia. Jeżeli stale ignorujesz szumy uszne, Twój organizm może dawać Ci znaki, a Ty możesz odczuwać wiele negatywnych stanów. Jeśli się pojawią, nie czekaj. Właściwa diagnoza pozwoli na zidentyfikowanie problemu i wdrożenie działań zaradczych.

 

Czy występują u mnie szumy uszne?

Szumy uszne to wrażenie długotrwałego, nieustannego dźwięku w uszach. Może on przybrać postać dzwonienia, lecz nie tylko. Niektórzy słyszą brzęczenie, mruczenie, syczenie, a nawet ryk. Głębokość, wysokość i ton tego dźwięku mogą być różne. Zjawisko może również być zróżnicowane w czasie. Słyszane dźwięki mogą cichnąć lub przybierać na sile, aż do zakłócenia zdolności prawidłowego słyszenia.

Jak więc widać, nasilenie szumów różnych i ich specyfika mogą być różne. Odmienny jest też stopień negatywnego wpływu zjawiska na komfort życia. Niekiedy szum nie nastręcza trudności i jest możliwy do zignorowania, podczas gdy w innych przypadkach może prowadzić do poważnych problemów z koncentracją.

To jednak nie wszystkie przykre konsekwencje zjawiska. Szumy uszne mogą również powodować zmęczenie umysłowe, brak jasności myślenia, bezsenność oraz frustrację. Osobom cierpiącym na tą przypadłość trudno jest znosić ciszę, a brak hałasu w tle powoduje u nich napięcie. Jeżeli więc regularnie rozprasza Cię hałas w uszach lub często zauważasz dzwonienie lub ryk o wysokiej częstotliwości w tle, a jednocześnie obserwujesz wyżej wymienione objawy, zapewne cierpisz na szumy uszne.

Nie lekceważ tego. Słyszane dźwięki, jeśli występują w znacznym natężeniu, mogą powodować zawroty głowy i nudności. Ponadto istnieje ryzyko utrudnionego zasypiania, a nawet upośledzenia realizowanych ról społecznych – częściowej niezdolności do pracy, nieumiejętności trwania w związku czy spędzaniu wolnego czasu.

Jak więc widać, przypadłość poważnie wpływa na życie, a w skrajnych przypadkach jest bardzo szkodliwa dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Bez względu na natężenie szumów usznych należy więc zasięgnąć porady i ustalić ich przyczynę.

 

Dlaczego słyszę dzwonienie w uszach?

Jest wiele przyczyn szumów usznych, a sposób leczenia jest z nimi ściśle powiązany. Szumy uszne mogą być objawem głębszego problemu. W przypadku wielu osób jest nim ubytek słuchu, zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego lub problemy z krążeniem. Wyróżnia się dwa rodzaje szumów usznych: obiektywne i subiektywne.

Przyczyną tych pierwszych są zaburzenia naczyniowe lub zaburzenia w obrębie ucha środkowego. Ta forma szumów usznych jest jednak rzadko spotykana, a jej cechą charakterystyczną jest to, że również lekarz jest w stanie je usłyszeć.

W większości przypadków zjawisko szumów usznych ma jednak charakter subiektywny, co oznacza, że dźwięki są słyszalne jedynie dla pacjenta. U ich podłoża leży zazwyczaj ubytek słuchu, niektóre urazy czy zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego. U większości osób dorosłych szumy uszne są wywołane przez niedosłuch.

 

Czy szumy uszne można wyleczyć?

Ludzie często zastanawiają się, czy szumy uszne można wyleczyć. W większości przypadków opisywany objaw jest niestety permanentny. Nie oznacza to jednak, że problemu nie można ograniczyć. Współcześnie dostępne są metody, które umożliwiają osobom cierpiącym na szumy uszne normalne funkcjonowanie.

Aby „wyleczyć” szumy uszne spowodowane utratą słuchu, przede wszystkim konieczne jest rozpoznanie niedosłuchu. W tym celu należy przeprowadzić badanie słuchu, skonsultować się z lekarzem audiologiem lub protetykiem słuchu oraz przeprowadzić analizę dostępnych rozwiązań.

Podsumowując, przed wdrożeniem terapii należy więc zawsze uzyskać diagnozę stwierdzającą utratę słuchu. Na szczęście nie jest to skomplikowane, a ponadto może przynieść dodatkowe korzyści.

 

Jak rozpoznać szumy uszne?

Pierwszym krokiem do rozpoznania szumów usznych jest wiedza. Na początku należy więc uświadomić sobie i swoim bliskim, że mogą one u danej osoby występować. Wiele osób zatrzymuje się na tym etapie. Dowiedziawszy się, że nie sposób „wyleczyć” szumów usznych, zakładają, że szukanie pomocy jest bezcelowe. Nic bardziej mylnego! Po uzyskaniu odpowiedniego rozpoznania istnieje możliwość znalezienia takiej metody działania, które pozwoli znacząco poprawić komfort codziennego życia.

Gdy posiadamy już odpowiednią wiedzę, pora przejść do działania. Aby ustalić rozpoznanie szumów usznych, konieczne jest znalezienie w okolicy lekarza. Oceni on, czy zjawisko ma charakter subiektywny, czy obiektywny oraz pomoże stwierdzić, jaka jest ich przyczyna. Jeżeli cierpisz na dolegliwości krążeniowe, zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego lub uraz przewodu słuchowego bądź inne widoczne schorzenie, możesz otrzymać skierowanie do audiologa. Przeprowadzi on badanie audiometryczne, aby sprawdzić słuch i ustalić, czy przyczyną szumów jest ubytek słuchu. Jeśli tak – dostępne są różne metody leczenia.

 

Jak leczy się szumy uszne?

Medyczne metody leczenia zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego, zaburzeń krążenia oraz niedrożności ucha są zazwyczaj takie same, jednak w przypadku szumów usznych spowodowanych niedosłuchem można stosować różne terapie.

Wiele osób decyduje się przede wszystkim na aparat słuchowy. Często zauważają, że ich słuch znacznie się osłabił, chociaż wcześniej koncentrowali się tylko na dzwonieniu w uszach. Po dopasowaniu aparatu słuchowego uświadamiają sobie, w jak znacznym stopniu ich słyszenie było ograniczone.

Jeżeli nie chcesz lub z różnych powodów nie możesz nosić aparatu słuchowego, dostępne są inne opcje terapeutyczne. Generator sygnałów terapeutycznych wytwarza dźwięk, który „zagłuszy” je, ułatwiając koncentrację i zasypianie. Maskery szumów usznych są wykorzystywane w wielu aparatach słuchowych. Z kolei terapia wycięcia wzmocnienia w aparatach słuchowych Signia powoduje długotrwałe i stałe spychanie szumów usznych do tła akustycznego. W efekcie nadmierna stymulacja jest redukowana i mózg z czasem „uczy się” nie słyszeć szumów usznych.

Alternatywą, która pomoże rozwiązać Twój problem i znacząco podniesie komfort życia są również generatory białego szumu. Będąc w domu bez towarzystwa, możesz skorzystać z nich, aby łatwiej zasnąć lub odpocząć.

 

***

Niezależnie od tego, jaki sposób postępowania wybierzesz, podstawą postępowania powinna być wiedza i świadomość występowania problemu. Nie można stwierdzić bowiem, jaka przyczyna leży u podłoża szumów usznych u danej osoby i nie sposób wdrożyć skutecznego leczenia, nie poprzedzając go badaniem.

Choćby z tych powodów warto poszukać i udać się do godnego zaufania lekarza i audiologa lub protetyka słuchu. Jeżeli podejrzewasz u siebie występowanie szumów usznych, koniecznie skontaktuj się z nami. Możesz nie uświadamiać sobie, jak wiele tracisz.