X
2016-10-28

"Millenialsie" — ciesz się muzyką, uważaj na głośność

Rozejrzyj się dookoła kiedy następnym razem ćwiczysz na siłowni lub jesteś w bibliotece albo na korytarzu uczelni. Na pewno zobaczysz kogoś, kto słucha muzyki na słuchawkach.

Wprowadzenie smartfonów na rynek sprawiło że, słuchanie muzyki jest wygodniejsze niż kiedykolwiek – masz nieograniczony dostęp do ulubionej muzyki dzięki aplikacjom. W rezultacie, ludzie spędzają coraz więcej czasu ze słuchawkami na uszach. Ale to że możesz słuchać muzyki kiedykolwiek i gdziekolwiek jesteś, nie znaczy, że powinieneś.

W 2015 r. Światowa Organizacja Zdrowia podała, że 1.1 miliarda ludzi od 12 do 35 roku życia słucha muzyki na poziomie głośności uznawanym za niebezpieczny, przez co ryzykują uszkodzenie słuchu. Długotrwałe wystawianie się na głośne dźwięki może spowodować ubytek słuchu wywołany narażaniem się na hałas. Możesz zapobiec temu rodzajowi ubytku słuchu i nadal słuchać swojej ulubionej muzyki –  wystarczy, że podejmiesz kilka działań zapobiegawczych.

Słuchawki douszne kontra nauszne

Słuchawki douszne dostarczają dźwięk bezpośrednio do kanału słuchowego oraz są bardzo blisko błony bębenkowej, co podnosi poziom głośności aż do 9 decybeli. Dodatkowo, słuchawki douszne nie blokują dobrze hałasu otoczenia, przez co ludzie dodatkowo zwiększają głośność. Lepszą alternatywą do tego rodzaju słuchawek są słuchawki nauszne, które są oddalone od błony bębenka. Niektóre modele tych słuchawek posiadają funkcję redukcji hałasu, dzięki czemu nie ma potrzeby zwiększania głośności w słuchawkach w hałaśliwym otoczeniu.

Przycisz

Kiedy odtwarzacze muzyki są ustawione na maksymalnym poziomie głośności, dźwięk w nich jest tak głośny jak na koncercie rockowym! Najlepszym sposobem na ochronę Twoich uszu jest utrzymywanie głośności na poziomie 60-80 procent. Niektóre odtwarzacze MP3 posiadają funkcję automatycznej kontroli, która ogranicza możliwość zwiększenia głośności powyżej bezpiecznego poziomu.

Zrób sobie przerwę

Dzisiejsze urządzenia do odtwarzania muzyki mają bardzo żywotne baterie pozwalające na wielogodzinne transmitowanie muzyki. Na ubytek słuchu wpływ ma nie tylko poziom głośności na jakim słuchasz muzyki ale również ilość czasu jaką spędzasz ze słuchawkami na uszach. Zrób przerwę swoim uszom!

Pamiętajmy, że umiar jest dobry we wszystkim. Jeśli zadbasz o swój słuch już teraz, będzie on zdrowy w przyszłości, a Ty będziesz mógł cieszyć się ulubioną muzyką przez wiele lat.