X
Okres świąteczny potrafi być głośny, rozpraszający i męczący, szczególnie dla osób noszących aparaty słuchowe. Radzimy, jak czerpać maksimum radości z czasu spędzanego z rodziną.
2018-12-21

Jak przetrwać Święta z niedosłuchem

Okres świąteczny potrafi być głośny, rozpraszający i męczący, szczególnie dla osób noszących aparaty słuchowe. Radzimy, jak czerpać maksimum radości z czasu spędzanego z rodziną.

Święta to wyjątkowy czas w roku. Stanowią okazję do cieszenia się razem z bliskimi, dawania sobie prezentów i odwiedzania danwo niewidzianych krewnych. Mają jednak wiele nieprzyjemnych aspektów, które potrafią popsuć nastrój. Jeśli cierpisz z powodu ubytku słuchu lub nosisz aparat słuchowy, ważne, żeby Twoi bliscy razem z Tobą podjęli działania, które polepszą Twoje doświadczenie.

Odpowiednie planowanie, przygotowanie i wrażliwość mogą wiele zdziałać podczas Świąt, szczególnie gdy Ty lub ktoś z Twoich bliskich korzystacie z aparatu słuchowego. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, mamy dla Ciebie kilka porad i sztuczek, dzięki którym Święta będą komfortowe dla wszystkich uczestników.

Przygotowanie do Świąt

Jeśli wyjeżdżasz na Święta albo po prostu chcesz się upewnić, że jesteś odpowiednio przygotowany/a na gości, ważne, żeby się upewnić, że wszystkie ważne sprawy zostały wzięte pod uwagę. Oznacza to również upewnienie się, że Twoje aparaty słuchowe i inne urządzenia dobrze działają. W takich sytuacjach przydaje się odhaczanie punktów z listy, dzięki której nie znajdziesz się na lodzie. Zapomnienie nawet jednej rzeczy, jak ładowarka lub baterie, może zepsuć cały wyjazd.

Dlatego lepiej dmuchać na zimne i przed wyjazdem na Święta sprawdzić kilka rzeczy:

 • Aparaty słuchowe: Poza tym, żeby oczywiście wziąć ze sobą urządzenia, ważne jest, żeby upewnić się, że są gotowe do użytku i na czasie. Jeśli miałeś/aś w planie nowe aparaty słuchowe, Święta są idealną porą na wymianę. Rodzina i znajomi mogą chcieć sprawić Ci je w ramach prezentu, a Ty odpowiednio zaczniesz urlop.
 • Ładowarki: Jeżeli Twoje aparaty są ładowalne, upewnij się, że wszystkie dodatkowe akcesoria są bezpiecznie spakowane. Jeśli podróżujesz samolotem, pamiętaj, żeby wszystkie akcesoria do aparatów słuchowych mieć w swoim bagażu podręcznym. Nie szkodzi sprawdzić swojej listy dwukrotnie – Święty Mikołaj robi to co roku!
 • Akcesoria: Jeśli Twoje aparaty słuchowe są wyposażone w Bluetooth, możesz używać z nimi swojego telefonu albo mikrofonu. Nie zapomnij przygotować i spakować tych urządzeń! Nigdy nie wiesz, kiedy i gdzie akcesoria do aparatów słuchowych mogą się przydać, więc lepiej mieć je pod ręką. Jeśli przydałyby Ci się jakieś akcesoria do aparatów słuchowych, których nie masz – mikrofon zdalny, urządzenie do oszuszania itp. – może warto je dopisać do swojej listy prezentów! Ludzie uwielbiają wręczać przydatne, praktyczne upominki.

Porady i sztuczki na świąteczne spotkania

Gdy już jesteś na świątecznej imprezie lub spotkaniu, łatwo się zniechęcić pod wpływem ilości hałasu i toczących się rozmów. Jeśli masz dużą rodzinę albo bierzesz udział w imprezie pracowniczej lub z przyjaciółmi, poziom hałasu może być bardzo wysoki. Oto kilka wskazówek odnośnie tego, jak radzić sobie ze świątecznymi spotkaniami, a jednocześnie czerpać z nich radość.

 • Przycisz kolędy. Muzyka potrafi być przytłaczająca, szczególnie w połączeniu z licznymi głosami. Chociaż efekt cocktail party pozwala niektórym osobom ignorować hałas, Tobie może się to nie udać. Nie zakładaj, że gospodarze lub goście mają złe intencje w związkuz  muzyką. Możliwe, że nawet nie zdają sobie sprawy, że Ci przeszkadza! Uprzejmie porusz tę kwestię, a powinni z radością odrobinę zmniejszyc głośność.
 • Znajdź spokojne miejsce. Jeżeli Twój lub gospodarza dom posiada jakieś ciche miejsce, w którym można usiąść, taras z tyłu albo balkon, możesz tam znaleźć chwilę wytchnienia, gdy będzie dla Ciebie za głośno. Jeśli potrzebujesz minuty dla siebie, po prostu daj komuś znać i odetchnij. Możesz zabrać kogoś ze sobą i porozmawiać w spokoju w innym miejscu.
 • Daj znać gospodarzom. Jeśli będziesz na przyjęciu u kogoś, upewnij się, że gospodarze wiedzą o Twoim ubytku słuchu. Poradź im, jak sprawić, że impreza będzie bardziej przyjazna dla osób z niedosłuchem i daj im znać, jeśli masz jakieś szczególne preferencje. Jeśli nadal masz opory przed powiedzeniem czegokolwiek, pamiętaj, że nie różni się to od poinfomorwania gospodarzy o alergiach pokarmowych. Imprezy mają być przejmne dla wszystkich uczestników bez względu na ich potrzeby.
 • Zaakceptuj swój ubytek słuchuNie wstydź się powiedzieć innym o swoim niedosłuchu. Masz prawo dobrze się bawić, a rodzina i przyjaciele to zrozumieją. Powiedz ludziom, że masz problemy ze słyszeniem i uprzejmie poproś o udogodnienia w tym względzie. Jeśli są Ciebie warci, chętnie dołożą wszelkich starań.
 • Jeżeli dzieci są głośne, poproś o przeniesienie ich na zewnątrz lub do innego pokoju. Nikt nie lubi, gdy dzieci zachowują się zbyt głośno i hałasują w domu. Na szczęście większość dzieciaków uwielbia bawić się na dworze i chętnie się przeniesie, jeśli się je w miły sposób poprosi. Jeśli boisz się nadepnąć na odcisk ich rodzicom, postaraj się porozmawiać najpierw z nimi.

Ulepszanie świątecznego posiłku

Wigilijna kolacja i świąteczne obiady to czas żywej interakcji, który łatwo może wymknąć się spod kontroli. Ludzie rozmawiający ze sobą przez stół, odgłosy talerzy i sztućców oraz wiele konwersacji toczących się jednocześnie może szybko zepsuć wrażenie osobie z ubytkiem słuchu. Kilka drobnych zmian może złagodzić te bolączki. Parę z poniższych porad może również przynieść korzyść innym przy stole, więc nie szkodzi ich zasugerować!

 • Zapytaj o możliwość posadzenia ludzi w okrągłym układzie. Okrągłe stoły tworzą lepsze środowisko słuchowe od długich rzędów krzeseł. Są też bardziej inkluzywne i przyjazne dla wsyzstkich uczestników!
 • Weź ze sobą osobę towarzyszącą. Przyjaciółka, małżonek albo ktoś z rodziny może pomóc Ci nadrobić fragmenty konwersacji, które Ci umkną i zapobiec izolacji. Jeśli masz problemy ze słyszeniem wysokich częstotliwości, zabierz ze sobą kogoś o niższym głosie.
 • Uprzejmie poproś o zabieranie głosu po kolei. Sytuacja, w której wszyscy mówią na raz to prawdziwy koszmar dla każdej osoby z niedosłuchem, problemami z komunikacją lub lękowymi. Dużo mniej frustrujące dla wszystkich jest, jeśli rozmowa toczy się w spokojny, uporządkowany sposób.
 • Wychyl się odpowiednią stroną. Jeśli lepiej słyszysz na jedno ucho albo po prostu wolisz siedzieć po konkretnej stronie stołu, upewnij się, że gospodarze o tym wiedzą. Chętnie posadzą Cię razem z osobą towarzyszącą w odpowiednim miejscu.
 • Zasugeruj jednorazowe sztućce. Stukot i brzęk sztućców może być nieprzyjemny i głośny nawet dla osób bez ubytku słuchu. Zaproponuj jednorazową zastawę, żeby posiłek był cichszy, a sprzątanie – łatwiejsze.

Jak aparaty słuchowe mogą pomóc

Większość z naszych porad warto zastosować niezależnie od tego, czy korzysta się z aparatów słuchowych, czy nie. Jeśli jednak masz wątpliwości co do rozpoczęcia używania aparatów słuchowych, okres świąteczny może być świetną okazją, żeby je wypróbować. Możesz cieszyć się lepszym słyszeniem, łatwiejszym rozumieniem mowy w hałaśliwych sytuacjach, zapoznać się z aparatami słuchowymi i od razu zacząć je dostosowywać.

Osoby, które już posiadają aparaty słuchowe i korzystają z nich, mogą zastanowić się nad nową parą. Nadchodzące Święta to dobra okazja, by sprawdzić słuch i pomyśleć o aparatach słuchowych, jako o prezencie gwiazdkowym. W takich przypadkach im wcześniej, tym lepiej. Dzięki temu możesz pojawić się na spotkaniach rodzinnych i świąteczno-noworocznych imprezach z większym zakresem słyszenia.

Wiele osób używających aparatów słuchowych mówi, że dzięki nim bardziej cieszą się rozmowami i są w stanie lepiej się komunikować. Święta to czas spotkań z rodziną, dzielenia się opowieściami, rozmawiania o planach na Nowy Rok. Aparaty słuchowe mogą pomóc Ci usłyszeć, co się dzieje wokół Ciebie, dzięki czemu będziesz śmiać się z żartów ze wszystkimi i opowiadać swoje historie bez oporu.

Pomyśl o sprawieniu sobie świątecznego prezentu i zaplanuj zakup nowych aparatów przed urlopem. Protetyk słuchu w Twojej okolicy doradzi Ci w kwestiach związanych ze słyszeniem, a nasza wyszukiwarka gabinetów pomoże Ci znaleźć specjalistę.