X
2020-01-24

Przewodnik po utracie słuchu i aparatach słuchowych

Każdy, bez względu na to, czy jego słuch jest osłabiony, czy nie, powinien znać podstawowe fakty dotyczące jego utraty, mechanizmu działania aparatów słuchowych oraz wiedzieć, czym się kierować przy ich wyborze. Wiadomości te mogą pomóc w zrozumieniu członków rodziny i przyjaciół, którzy mają problemy tego typu bądź pogłębić znajomość samego siebie.

Każdy, bez względu na to, czy jego słuch jest osłabiony, czy nie, powinien znać podstawowe fakty dotyczące jego utraty, mechanizmu działania aparatów słuchowych oraz wiedzieć, czym się kierować przy ich wyborze. Wiadomości te mogą pomóc w zrozumieniu członków rodziny i przyjaciół, którzy mają problemy tego typu bądź pogłębić znajomość samego siebie.

W kwestii ubytku słuchu i aparatów słuchowych funkcjonuje wiele mitów. Problem utraty słuchu nie dotyczy jedynie osób starszych, a aparaty słuchowe nie muszą być duże i brzydkie. Ubytek słuchu również nie zawsze oznacza głuchotę i nie każdy dotknięty tym schorzeniem może odnieść korzyści z aparatu słuchowego. Im więcej dowiesz się na temat utraty słuchu i powiązanych z nią zjawisk, tym lepiej będziesz w stanie ocenić swój stan lub sytuację osób wokół Ciebie.

Ubytek słuchu to złożony problem i każdego roku dokonywane są nowe odkrycia w tym zakresie. Jeżeli nie wiesz, od czego zacząć, ten przewodnik zawiera podstawowe informacje na temat utraty słuchu, aparatów słuchowych oraz specjalistów zajmujących się słuchem. Gdy posiądziesz już tę wiedzę, będziesz mógł kontynuować zdobywanie wiedzy na własną rękę!

 

Czym jest ubytek słuchu?

Jak sama nazwa wskazuje, ubytek słuchu oznacza ograniczenie zdolności słyszenia. Może być ono spowodowane wiekiem, narażeniem na hałas, chorobą lub predyspozycjami genetycznymi. Istnieje kilka odmian utraty słuchu, które w różny sposób wpływają na życie. W większości przypadków ubytek słuchu jest nieodwracalny, chociaż w niektórych sytuacjach może mieć charakter tymczasowy na przykład, gdy jest wywołana przez alergię, zatkanie uszu woskowiną bądź przez guza.

Jakie są rodzaje utraty słuchu?

Wyróżnia się trzy główne rodzaje niedosłuchu: neuropatia zmysłowo-nerwowa, przewodzeniowa i słuchowa. Każda z wymienionych grup odmiennie wpływa na ludzi, zatem doświadczenie osoby cierpiącej na zmysłowo-nerwową utratę słuchu może znacznie odbiegać od tego, które jest udziałem osoby z niedosłuchem przewodzeniowym. W przypadku gdy u pacjenta równocześnie występuje kilka rodzajów ubytku słuchu, mówimy o niedosłuchu mieszanym. Poznajmy je lepiej.

Przewodzeniowa utrata słuchu jest związana z blokadą lub problemem w obszarze ucha środkowego. Nagromadzenie woskowiny, płynu lub zatory mogą utrudnić falom dźwiękowym dostęp do ucha wewnętrznego, skutkując niedosłuchem. Wyrostki kostne oraz guzy również będą źródłem tego rodzaju problemów. W wielu przypadkach ubytek ten jest odwracalny i możliwe jest przywrócenie normalnego słyszenia.

Zmysłowo-nerwowy ubytek słuchu dotyczy nerwów w uchu wewnętrznym. Ślimak jest pokryty komórkami włoskowatymi, które pomagają w określeniu głośności i częstotliwości odbieranych sygnałów dźwiękowych. Uszkodzenie tych komórek skutkuje trwałą utratą słuchu. Jest to najczęstsza postać trwałego ubytku, który może wystąpić u każdego.

Neuropatia słuchowa dotyczy nerwu, który przekazuje dźwięk do mózgu. Gdy fale dźwiękowe zostaną odebrane przez ucho, odpowiednie sygnały są przesyłane do mózgu w celu przetworzenia. Jeżeli jednak nerwy odpowiedzialne za przekazanie tych sygnałów ulegną uszkodzeniu, słyszenie jest zakłócone. Neuropatię słuchową wywołują niektóre choroby, zjawisko występuje również u dzieci.

Mieszana utrata słuchu zazwyczaj oznacza współwystępowanie niedosłuchu przewodzeniowego i zmysłowo-nerwowego. O ile przewodzeniowe zaburzenia często można wyleczyć, zmysłowo-nerwowy ubytek słuchu wymaga terapii innego rodzaju.

 

Przyczyny utraty słuchu

Znamy już rodzaje utraty słuchu. Pora zastanowić się nad czynnikami wywołującymi kłopoty ze słyszeniem. Przyczyny ubytku słuchu mogą być różne, w zależności od rodzaju ubytku oraz pacjenta, którego dotyczą. Dla przykładu, w przypadku młodej osoby, która od zawsze cierpi na głuchotę, prawdopodobnie powodem utraty jest choroba przebyta w dzieciństwie lub zmiany wrodzone. Natomiast jeżeli ubytek słuchu następuje stopniowo, w miarę upływu czasu, najprawdopodobniej oznacza to niedosłuch zmysłowo-nerwowy związany z wiekiem lub narażeniem na hałas.

Niezależnie od mnogości czynników wpływających negatywnie na zdolność ludzkiego słyszenia, warto wymienić te najczęstsze. Oto one:

Starzenie się. W miarę upływu czasu nasze zmysły tracą sprawność. Wiele osób z wiekiem zaczyna nosić okulary, podczas gdy inni zaczynają korzystać z aparatów słuchowych. To naturalny proces.

Narażenie na hałas. Osoby pracujące w sektorze budowlanym, pełniące służbę wojskową lub często uczestniczące w koncertach są w większym stopniu narażone na utratę słuchu niż ci, którym działania te są obce. Nadwyrężanie słuchu może z czasem znacznie wpłynąć na jego stan.

Predyspozycje genetyczne. Praktycznie nie sposób przewidzieć, w jaki sposób predyspozycje genetyczne wpłyną na zdrowie dzieci. Niektóre rodzą się bez zdolności widzenia lub słyszenia i bardzo ważne jest zaakceptowanie tych aspektów ich natury.

Choroby. Niektóre choroby mogą spowodować ubytek słuchu, zwłaszcza jeśli wystąpią w niemowlęctwie lub dzieciństwie. Niedosłuch w następstwie infekcji obserwuje się również u dorosłych.

 

 

 

Jak zapobiec utracie słuchu?

Zapobieganie utracie słuchu nie zawsze jest łatwe. Niektórych rodzajów niedosłuchu nie sposób uniknąć, można jedynie je łagodzić. Szumy uszne można stłumić, a zdolność słyszenia poprawić za pomocą aparatów słuchowych.

Warto także postawić na profilaktykę, która pozwoli zapobiec problemom ze słyszeniem o podłożu zmysłowo-nerwowym. Co konkretnie robić? Przede wszystkim należy pamiętać o noszeniu nauszników i zatyczek do uszu podczas koncertów, wyścigów samochodowych oraz w innych sytuacjach związanych z dużym natężeniem hałasu. Jeżeli Twój bliski lub Ty pracujecie w głośnym otoczeniu, pamiętajcie o odpowiednich środkach zabezpieczających. Utrata słuchu może dotknąć każdego, jednak stosowanie ochrony pomaga uniknąć tego zagrożenia.

Niestety istnieją także przyczyny, którym nie sposób zapobiec, jak nagła głuchota zmysłowo-nerwowa. Jeśli ktoś z naszych bliskich znajdzie się w takiej sytuacji, pamiętajmy, aby okazać mu przede wszystkim naszą solidarność.

 

W jaki sposób aparaty słuchowe wspomagają słyszenie?

Aparaty słuchowe stanowią główną metodę leczenia ubytku słuchu, zwłaszcza w postaci zmysłowo-nerwowej. Są stosowane w przypadku niedosłuchu o różnym stopniu nasilenia, od lekkiego do głębokiego, i występują w wielu odmianach, dostosowanych do potrzeb poszczególnych pacjentów. Ich zadanie jednak nie ogranicza się wyłącznie do poprawy jakości słyszenia. Dzięki nowym funkcjom aparaty słuchowe stały się przydatne również dla osób cierpiących z powodu szumów usznych, a wyniki badań potwierdzają, że ich stosowanie może ograniczyć ryzyko demencji u starszych użytkowników.

Zasada działania aparatów słuchowych jest prosta: urządzenia wyłapują i wzmacniają częstotliwości fal dźwiękowych, z usłyszeniem których mają problemy ich właściciele, aby umożliwić prawidłową pracę ślimaka. Jednocześnie aparaty posiadają zabezpieczenia, które przeciwdziałają nadmiernym wzmocnieniom. Dzięki temu ich użytkownicy mogą z łatwością przetwarzać dźwięki. Lepiej rozumieją mowę i nie muszą wkładać znacznego wysiłku w usłyszenie dźwięków otoczenia. Wspomniany wysiłek to bowiem jeden z najbardziej uciążliwych objawów omawianego tu zjawiska. Wiele osób z niedosłuchem skarży się na zmęczenie i wyczerpanie umysłowe. Przyczyną tych dolegliwości jest ciągłe, nawet podświadome wyczerpanie, będące pokłosiem prób usłyszenia sygnałów wokół. Jest to znaczne obciążenie dla mózgu, skutkujące uczuciem zmęczenia. Aparaty słuchowe pozwalają na jego znaczne zmniejszenie.

 

Rodzaje aparatów słuchowych

W niektórych przypadkach utraty słuchu aparat słuchowy nie może pomóc, jednak większość osób z niedosłuchem odnosi korzyści ze stosowania tego typu urządzeń. Błędne przekonania na ich temat powstrzymują jednak niektórych przed skorzystaniem z nich. Pacjenci obawiają się, że aparat będzie za duży lub nie będzie pasował do ich wizerunku. W przeszłości aparaty słuchowe rzeczywiście były znacznie większe, jednak obecna technologia pozwala na zmniejszenie ich rozmiarów i udoskonalenie aspektów estetycznych.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów aparatów słuchowych. Każdy z nich zapewnia określone korzyści, przez co dany typ urządzenia może pomóc niektórym pacjentom bardziej niż innym. To użytkownik we współpracy ze specjalistą dobiera odpowiedni dla siebie aparat. Poniżej przedstawiamy podstawowe rodzaje aparatów słuchowych.

Zauszny aparat słuchowy (BTE, ang. behind the ear) – modele zauszne należą do najbardziej popularnych, ze względu na ich wszechstronność i szeroki zakres oferowanych funkcji. Jak sama nazwa wskazuje, umocowane są za uchem, a cienki przezroczysty wężyk wprowadzony jest do wnętrza ucha. Łatwo jest je zdjąć, wyczyścić i naprawić, a ponadto są dostępne w wielu stylach.

Aparat zauszny typu RIC (ang. receiver in the canal) – jest umieszczony za uchem, podczas gdy głośnik czy „odbiornik” – w przeciwieństwie do modelu BTE – znajduje się na końcu cienkiego przewodu, zapewniając lepsze doświadczenie słuchowe przy mniejszym zużyciu energii. Niektóre modele, takie jak nowy Styletto Connect firmy Signia, przypominają drogie gadżety elektroniczne lub biżuterię. Ten model jest wskazany w przypadku łagodnej i umiarkowanej utraty słuchu.

Aparaty wewnątrzuszne (ITE, ang. in the ear) oraz wewnątrzkanałowe (ITC, ang. in the canal) – są one przeznaczone dla osób z większym ubytkiem słuchu. Mieszczą się w uchu lub przewodzie słuchowym. Są widoczne z boku, jednak mogą zostać spersonalizowane lub zakamuflowane, zgodnie z życzeniami użytkownika.

Aparaty całkowicie wewnątrzkanałowe (CIC, ang. completely in the canal) – są to bardzo małe aparaty słuchowe, umieszczone całkowicie wewnątrz ucha. Niemal niewidoczne, przeznaczone są dla osób, którym zależy na ukryciu aparatu.

 

Jak wybrać aparat słuchowy?

Znamy już podstawowe rodzaje aparatów słuchowych. Który jednak będzie odpowiedni? Niektóre rodzaje aparatów słuchowych mogą okazać się dla Ciebie niewłaściwe, w zależności od stopnia niedosłuchu. Wykwalifikowany lekarz audiolog będzie w stanie przekazać Ci informacje na temat odpowiednich urządzeń i pomóc w wyborze najlepszego. Jeśli chcesz zapoznać się z przykładowymi modelami i akcesoriami do nich, firma Signia dysponuje zestawem wielu różnych aparatów słuchowych.

Jeżeli nie współpracujesz jeszcze ze specjalistą do spraw słuchu, potrzebujesz rekomendacji w tej sprawie lub chcesz zmienić dostawcę, powinieneś znaleźć kogoś godnego zaufania. Osoby tego rodzaju pomogą Ci na każdym etapie wyboru, zakupu i dopasowania aparatu słuchowego, a także w późniejszej regulacji, naprawach i konserwacji urządzenia. Proces szukania fachowca jest łatwiejszy, jeśli ktoś służy pomocą. Wyszukiwarka gabinetów Signia wykorzystuje GPS, aby pomóc Ci znaleźć wykwalifikowanych specjalistów w Twojej okolicy. Skorzystaj z niego bez wahania.