X
Co sprawia, że aparaty słuchowe Signia są wyjątkowe? Technologia, która pozwala słyszeć wyraźnie? Łączność Bluetooth? A może budowa i nowoczesny wygląd?
2019-05-27

Tagi

Jak działa aparat słuchowy

Często zastanawiamy się, jak działają urządzenia elektroniczne, z których korzystamy. Zwykle jednak nie mamy możliwości, żeby zajrzeć do ich wnętrza i „zobaczyć trybiki”. To, jak działają aparaty słuchowe, można dość łatwo można przedstawić graficznie, pomimo faktu, że ich funkcje są bardzo złożone.

 

Najprościej rzecz ujmując, aparaty słuchowe składają się z dwóch mikrofonów, wzmacniacza i słuchawki. Jednak taki opis nie jest do końca sprawiedliwy. Aparaty słuchowe to tak naprawdę miniaturowe komputery, które są przykładem innowacyjnej technologii pozwalającej wyraźnie słyszeć osobom cierpiącym na niedosłuch. Stworzenie tych urządzeń wymaga wiele pracy. Pozwalają one nie tylko słyszeć, ale również doświadczać dźwięków w naturalny, przyjemny sposób.

Przygotowaliśmy dwuminutowy filmik, który pokazuje „magiczne składniki”, które razem tworzą aparaty słuchowe Signia:

Wnętrze aparatów słuchowych

Jak aparaty słuchowe wyglądają w środku?

Pod obudową aparatu słuchowego znajduje się kilka warstwa. Zawierają one podzespoły, które składają się z mikrofonów oraz innych zaawansowanych części. W przeciwieństwie do zwykłych mikrofonów, te w aparatach słuchowych są niezwykle małe i precyzyjne. Po wychwyceniu i przetworzeniu dźwięku przez mikrofonon zaczyna się trudna praca.

Procesor wewnątrz aparatu słuchowego, znacznie mniejszy od układów scalonych w laptopie albo smartfonie, zaczyna przetwarzać sygnał tak, by był dopasowany do użytkownika. Dźwięk jest dostosowywany zgodnie z ustawieniami osoby noszącej aparat, co oznacza, że może mieć różną barwę oraz poziom głośności. Potem sygnał jest przekazywany przez przewód elektryczny wewnątrz wężyka do słuchawki, która znajduje się w kanale słuchowym użytkownika.

Najnowocześniejsze aparaty słuchowe działają również bezprzewodowo w sposób, którego nie widzimy. Kiedy korzysta się z pary aparatów słuchowych, mogą one się wzajemnie komunikować, żeby synchronizować swoje działanie oraz wymieniać się danymi. Dzięki temu użytkownik otrzymuje realistycznie brzmiący dźwięk. Niektóre aparaty słuchowe Signia mogą łączyć się ze smartfonami, aby zapewnić bezpośrednią transmisję dźwięku oraz zdalną obsługę poprzez Bluetooth.

Wewnątrz i na zewnątrz

Wiele aparatów słuchowych jest podobnych z wyglądu. Z tego powodu niektórzy zastanawiają się, dlaczego te urządzenia wyglądają akurat tak. Odpowiedzią jest projektowanie aparatów słuchowych. Poprzez układanie komponentów wewnętrznych w odpowiedni sposób wpływa się na kształt aparatu słuchowego, a przez to na sposób jego noszenia. Dawniej aparaty słuchowe były trudne do noszenia, co powodowało, że dużo osób rezygnowało z możliwości zaprotezowania przez protetyka słuchu. Trzeba było ułożyć podzespoły w aparacie słuchowym tak, żeby mogły harmonicznie współpracować, nie zakłócając nawzajem swojego działania, a jednocześnie w taki sposób, żeby znajdowały się możliwie najbliżej siebie. Należało też pamiętać, żeby obudowa miała ergonomiczny kształt, który zapewni dyskrecję oraz komfort noszenia.

Jak działają aparaty słuchowe?

W zależności od stopnia niedosłuchu osoby korzystającej z aparatów słuchowych, szczegóły ich działania mogą się różnić, ale podstawowe założenia pozostają takie same. Mikrofony odbierają dźwięk, procesor go przetwarza i dostosowuje do preferencji użytkownika, a słuchawka w uchu go odtwarza. Ponadto aparaty słuchowe mogą być wyposażone w oprogramowanie i technologię, które zapewnia dodatkowe funkcje, na przykład wyjątkową funkcję przetwarzania własnego głosu (OVP – Own Voice Processing) albo Bluetooth pozwalający na transmisję dźwięku.

To tylko uproszczone wytłumaczenie zasady działania aparatów słuchowych. W Internecie możesz znaleźć bardziej szczegółowe informacje. Jeśli masz dodatkowe pytania, sprawdź informacje dotyczące konkretnego modelu aparatu słuchowego albo zapytaj protetyka słuchu. Wiedza o tym, jak działają Twoje aparaty słuchowe może Ci pomóc w codziennym funkcjonowaniu. Trzeba również pamiętać, że technologia ciągle się rozwija. Signia to marka poświęcona nieustannemu doskonaleniu aparatów słuchowych. Kto wie, jakie ulepszenia przyniesie najbliższa przyszłość?