X
Podróżowanie z ubytkiem słuchu. Zebraliśmy listę praktycznych wskazówek dla podróżnych z ubytkiem słuchu, dzięki którym wyjazd będzie dużo przyjemniejszy.
2018-12-28

Podróżowanie z ubytkiem słuchu – praktyczne rady

Przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą przydać się podróżnym z niedosłuchem. Od przygotowań do wyjazdu po przybycie na miejsce i cieszenie się wakacjami życia.

Przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą przydać się podróżnym z niedosłuchem. Od przygotowań do wyjazdu po przybycie na miejsce i cieszenie się wakacjami życia.

Urlopowe wyjazdy zwykle są okazją do radości, ale osoby cierpiące z powodu ubytku słuchu nieraz mogą czuć w związku z nimi niepokój. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz się martwić. Zebraliśmy garść praktycznych wskazówek odnośnie podróżowania z ubytkiem słuchu. Poniżej przedstawiamy porady dotyczące każdego etapu podróży.

Klucz to przygotowanie

Jak w każdej dziedzinie życia, tak w przypadku podróżowania z ubytkiem słuchu warto się przygotować. Poniżej przedstawiamy listę wskazówek podróżnych dla osób z niedosłuchem.

 • Odwiedź swojego protetyka słuchu: bardzo ważne jest upewnienie się, że Twoje aparaty słuchowe są tak samo gotowe do podróży, jak Ty. Umów się na wizytę zawczasu i pamiętaj, żeby zapytać o dodatkowe akcesoria (np. pozwalające na łączność brzprzewodową Bluetooth® z telewizorem i telefonem komórkowym, budzik z wibracjami czy systemy FM wspomagające słyszenie). Mogą one znacznie uprzyjemnić Twój wyjazd.
 • Pakowanie: pamiętaj, żeby zabrać ze sobą dodatkowe baterie/akumulatory i wężyki, jeśli Twoje aparaty z nich korzystają. Nie zapomnij spakować ich do bagażu podręcznego, ponieważ zawsze może zdarzyć się, że bagaż główny zostanie zgubiony. Nie zapomnij o wodoodpornej kosmetyczce lub pudełku ochronnym oraz środkach czyszczących. Dobrze też wziąć ze sobą urządzenie do osuszania aparatów słuchowych, szczególnie jeśli wybierasz się w miejsca o dużej wilgotności powietrza, np. w tropiki.
 • Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą przejściówkę do gniazdka elektrycznego, dzięki której będziesz zawsze mieć możliwość korzystania z ładowarki oraz naładowania akcesoriów podczas podróży za granicę.

Na lotnisku

 • Miej ze przygotowane potwierdzenie rezerwacji i kartę pokładową (wydrukowane wcześniej lub w formie lektronicznej na smartfonie). Dzięki temu sprawniej i szybciej się odprawisz.
 • Nie bój się powiedzieć pracownikom lotniska lub linii lotnicznych albo współpodróżnym o swoim ubytku słuchu. Pomogą Ci upewnić się, że nie przegapisz żadnych ważnych informacji odnośnie czasu odlotu, bramek, opóźnień itp.
 • Zaakceptuj swój niedosłuch: Osoby z ubytkiem słuchu nie muszą się go wstydzić. Ludzie w większości przypadków chętnie pomogą Ci, jak tylko będą mogli.
 • Sprawdź swoje miejsce: Nie zapomnij sprawdzić zawczasu przydzielonego/wybranego miejsca. Osoby niedosłyszące nie mogą siedzieć przy wyjściach ewakuacyjnych. Nie zapomnij poinformować obsługi, jeśli przydzielono Ci takie miejsce.
 • Ważne jest, żeby nie zdejmować aparatów słuchowych podczas lotów, żeby nie przegapić żadnych informacji.
 • Jeśli podróżujesz pociągiem lub autobusem i nie ma w nim wizualnej informacji o przystankach, poproś osobę siedzącą w pobliżu, żeby poinformowała Cię, gdy będzie się zbliżać Twój. Możesz też liczyć przystanki aż do Twojego.

Na miejscu

 • Podczas wycieczek systemy wspomagające słyszenie pozwolą Ci lepiej słyszeć przewodnika. Poproś opiekuna grupy o korzystanie z mikrofonu transmitera. Dzięki temu będziesz słyszeć komentarz w swoich aparatach słuchowych.
 • Jeśli nocujesz w hotelu, nie zapomnij poinformować recepcji, że cierpisz na niedosłuch, na wypadek nagłych wypadków.
 • Ostatnia porada dla podróżnych z ubytkiem słuchu jest bardzo ważna: walcz o swoje. Jeśli będziesz to robić, podróżowanie będzie łatwiejsze zarówno dla Ciebie, jak i dla tych, którzy Ci towarzyszą.

Jeśli cierpisz z powodu niedosłuchu albo znasz kogoś, kto ma ubytek słuchu, śledź najświeższe informacje na naszym blogu.