X
Ponieważ szumy uszne mogą być spowodowane wieloma przyczynami, nie ma na nie konkretnego leku ani uniwersalnej terapii. Istnieją jednak sposoby na to, by ograniczyć objawy i przejąć nad nimi kontrolę, nawet w przypadku chronicznych form szumów usznych.
2017-06-14

Tinnitus - 7 praktycznych sposobów na radzenie sobie z szumami usznymi

Szumy uszne (tinnitus) to inaczej fantomowe odczucia słuchowe - dźwięki słyszane przy braku zewnętrznych sygnałów dźwiękowych. Mogą one występować w jednym lub w obu uszach. Zdiagnozowanie szumów usznych jest często zaskoczeniem dla pacjentów. Niestety wiele osób słyszy od swoich lekarzy, że „dzwonienie w uszach” jest nieuleczalne. Tego rodzaju informacje sprawiają, że pacjenci czują się osamotnieni i mają poczucie, że nikt nie rozumie tego, przez co przechodzą. Ponieważ szumy uszne mogą być spowodowane wieloma przyczynami, nie ma na nie konkretnego leku ani uniwersalnej terapii. Istnieją jednak sposoby na to, by ograniczyć objawy i przejąć nad nimi kontrolę, nawet w przypadku chronicznych form szumów usznych.

Szumy uszne (tinnitus) to inaczej fantomowe odczucia słuchowe – dźwięki słyszane przy braku zewnętrznych sygnałów dźwiękowych. Mogą one występować w jednym lub w obu uszach. Zdiagnozowanie szumów usznych jest często zaskoczeniem dla pacjentów. Niestety wiele osób słyszy od swoich lekarzy, że „dzwonienie w uszach” jest nieuleczalne. Tego rodzaju informacje sprawiają, że pacjenci czują się osamotnieni i mają poczucie, że nikt nie rozumie tego, przez co przechodzą. Jak radzić sobie z szumami usznymi?

Ponieważ szumy uszne mogą być spowodowane wieloma przyczynami, nie ma na nie konkretnego leku ani uniwersalnej terapii. Istnieją jednak sposoby na szumy uszne, pomagające ograniczyć objawy i przejąć nad nimi kontrolę, nawet w przypadku chronicznych form tinnitus.

Naucz się słuchać na nowo

Świadomie wsłuchuj się w otaczający Cię świat. Słuchaj swojej ulubionej muzyki lub po prostu odgłosów ptaków. Wszystkie bodźce zapewniające uszom zróżnicowane wrażenia słuchowe odwracają uwagę od szumów usznych.

Staraj się wypoczywać podczas snu

Im bardziej aktywnie spędzasz dzień, tym łatwiej zaśniesz wieczorem. Unikaj czarnej herbaty, kawy oraz ciężkich posiłków wieczorem. Alkohol i tabletki nasenne nie gwarantują wcale, że obudzisz się wypoczęty – lepszą propozycją jest ciepła kąpiel przed położeniem się do łóżka.

Bądź aktywny, ruszaj się

Ciesz się życiem rodzinnym i kontaktem z przyjaciółmi. Zorganizuj sobie życie w różnorodny i wypełniony aktywnością sposób. Zachowaj otwartość umysłu. Wszystko, co poprawia samopoczucie i jest źródłem radości, ogranicza negatywny wpływ szumów usznych na Twoje życie.

Unikaj ciszy

Rób sobie od czasu do czasu przerwy. Unikaj jednak całkowitej ciszy, która jest zaproszeniem do tego, by skupić się na szumach usznych. Staraj się wybierać takie źródła dźwięku, które dają Ci radość – słuchaj audiobooków lub relaksującej muzyki.

Dbaj o swoją sprawność fizyczną

Osoby uprawiające sport są zdrowsze – dotyczy to również wszystkich tych, którzy cierpią na szumy uszne. Wszystko, co sprawia Ci radość i poprawia Twoją sprawność fizyczną jest dla Ciebie dobre.  Nawet jeśli wydaje Ci się, że podczas uprawiania sportu szumy stają się głośniejsze, nie martw się tym.

Naucz się skutecznie relaksować

Szumy uszne są źródłem napięcia – dlatego warto nauczyć się metod relaksowania się, które należy często stosować. Do zalecanych metod relaksacyjnych należą: metoda Feldenkraisa, joga, tai-chi oraz qi-gong.

Poszerzaj wiedzę o szumach usznych

Odwiedź podstronę poświęconą szumom usznym i poznaj dodatkowe informacje dotyczące radzenia sobie z szumami usznymi za pomocą aparatów słuchowych Signia, które mogą nawet całkowicie wyeliminować niepożądane objawy.

Przydatne informacje publikowane są także w innych, godnych zaufania źródłach, takich jak strony stowarzyszeń zajmujących się niedosłuchem i szumami usznymi, na przykład: klubtinnitus.sponin.org.pl.

* Powers, L., dos Santos, G.M., & Jons, C. (wrzesień 2016). Notch Therapy: A new approach to tinnitus treatment. AudiologyOnline, Artykuł 18365.