X
2019-07-29

Tagi

Wada słuchu i prowadzenie samochodu. 10 wskazówek

Chociaż to wzrok jest bez wątpienia najważniejszym zmysłem podczas prowadzenia pojazdu, słuch również odgrywa ogromną rolę w interakcji ze światem, nawet gdy jesteśmy w samochodzie. Jeśli cierpisz na niedosłuch, te informacje przydadzą Ci się, zanim wyruszysz w trasę.

Ponad połowa populacji w wieku powyżej 65 lat ma jakiś stopień niedosłuchu, a duża część nadal jeździ samochodem po sprawunki i do pracy, a także wozi swoich bliskich. Ubytek słuchu nie powinien powstrzymywać nikogo przed prowadzeniem pojazdów, ale należy przyłożyć szczególną uwagę, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym osobom znajdującym się w samochodzie.

Niezależnie od tego, czy nosisz aparaty słuchowe, zawsze istnieją sposoby, by zwiększyć świadomość i poprawić poziom bezpieczeństwa na drodze. Chociaż niektóre z tych sposobów mogą wymagać dodatkowych kroków w codziennej rutynie, to są w stanie zapobiec niebezpiecznym, a nawet śmiertelnym wypadkom.

Kierowcy z ubytkiem słuchu od średniego do głębokiego powinni korzystać z aparatów słuchowych, szczególnie, jeśli regularnie jeżdżą samochodem. Jednak nawet lekki niedosłuch może powodować problemy podczas prowadzenia pojazdu. Poniżej znajdziesz porady, które pomogą zachować świadomość sygnałów alarmowych, klaksonów i innych dźwięków na drodze.

 • Zawsze noś aparaty słuchowe podczas kierowania samochodem. Jeśli je posiadasz, ważne, żebyś z nich korzystał(a). Aparat słuchowy może być jedynym, co stoi pomiędzy Tobą a wypadkiem. Jeśli jeszcze nie masz aparatów słuchowych, rozważ ich zakup. Mogą Ci pomóc nie tylko podczas jazdy.
 • Przed wyruszeniem w drogę upewnij się, że Twoje aparaty słuchowe są naładowane. Nie chcesz, żeby wyładowały się w trasie. Pamiętaj, żeby mieć pod ręką zapasowe baterie. Jeśli korzystasz z ładowalnych aparatów słuchowych, naładuj je i zabierz ze sobą ładowarkę.
 • Unikaj słuchania muzyki podczas jazdy. Muzyka może rozproszyć każdego, niezależnie od stanu słuchu. Jednak osoby z ubytkiem słuchu są bardziej podatne na przytłoczenie dźwiękami, szczególnie w ciasnych przestrzeniach, takich jak samochód. Przycisz radio albo je wyłącz.
 • Zamontuj większe lusterko wsteczne. W niektórych państwach osoby z niedosłuchem są zobowiązane do posiadania większego lusterka wstecznego. I chociaż nie eliminuje to całkowicie martwych pól, może zapewnić Ci potrzebne rozszerzenie pole widzenia.
 • Upewnij się, że komunikaty z nawigacji są głośne i wyraźne. Zbyt częste spoglądanie na GPS może wpływać na Twoją jazdę. Osoby z ubytkiem słuchu powinny starać się w jak najmniejszym stopniu spuszczać z oczu drogę. Sprawdź, czy Twoja nawigacja używa wyraźnego, łatwego do zrozumienia głosu, żebyś nie musiał(a) wciąż spoglądać na informacje na ekranie.
 • Poproś pasażerów, by byli ciszej. Wielu ludzi lubi rozmawiać w samochodzie, jednak może to być głośne i rozpraszające. Uprzejmie poproś wszystkich o ściszenie głosu i unikaj wdawania się w rozmowy podczas jazdy. Jeśli podróżujesz z dziećmi, wytłumacz im, że cisza jest potrzebna dla ich bezpieczeństwa.
 • Często sprawdzaj słuch i wzrok. Twój wzrok jest najważniejszym zmysłem podczas jazdy, a mając niedosłuch, polegasz na oczach w dużo większym stopniu. Jeżeli nosisz okulary albo soczewki kontaktowe, pamiętaj, żeby zawsze były odpowiednie do wady wzroku. Twój słuch również jest istotny, dlatego koniecznie sprawdzaj go regularnie, robiąc test słuchu lub profesjonalne badanie.
 • Zamknij okna. Wiatr i woda to najwięksi wrogowie aparatów słuchowych. Upewnij się, że wszystkie okna są zamknięte, żeby szum wiatru nie przeszkadzał Ci podczas jazdy. W przeciwnym razie może zagłuszyć wszystkie inne dźwięki, które będziesz starać się usłyszeć.
 • Pozbądź się rozpraszających czynników. Nikt nie powinien prowadzić samochodu jedząc, robiąc makijaż ani patrząc na telefon, a w przypadku niedosłyszących kierowców jest to szczególnie ważne. Jeśli musisz skorzystać z telefonu albo wykonać inną angażującą czynność, zatrzymaj się.
 • W nagłych wypadkach albo podczas kontroli policyjnej zaznacz, że masz ubytek słuchu. W takich sytuacjach chcesz uniknąć nieporozumień, więc koniecznie na samym początku powiedz, że cierpisz na niedosłuch. Dzięki temu komunikacja z pracownikami służb ratowniczych albo policji będzie łatwiejsza.

Są też inne rzeczy, które mogą pomóc uniknąć wypadków, między innymi jazda z odpowiedzialnymi pasażerami albo zakup samochodu wyposażonego w system komunikatów audiowizualnych. Jednak to jest 10 najważniejszych wskazówek, których powinno się zawsze trzymać. Nawet, jeśli wydają się uciążliwe, mogą ocalić zdrowie i życie Tobie i osób w Twoim otoczeniu.

Sporty motorowe a ubytek słuchu

Jeśli jesteś fanem lub fanką motoryzacji, możesz mieć wątpliwości odnośnie uczestnictwa w imprezach. Ubytek słuchu nie powinien Cię jednak powstrzymywać przed czerpaniem przyjemności z Twojego hobby. Tak, jak koncerty czy innych głośnych wydarzenia, wyścigi samochodowe i pokazy motoryzacyjne mogą być głośne. Ryk silników i inne odgłosy samochodów mogą poważnie uszkodzić Twój słuch oraz przytłoczyć Twoje aparaty słuchowe. Niezależnie od tego, czy masz niedosłuch, czy nie, bardzo istotna jest ochrona uszu.

 • Jeśli masz niedosłuch, koniecznie zmniejsz głośność aparatów słuchowych. Dzięki temu głośne dźwięki nie przytłoczą Cię ani bardziej nie uszkodzą Twojego słuchu.
 • Jeżeli wydarzenie może być szczególnie głośne, możesz pomyśleć o zdjęciu aparatów słuchowych i zastosowaniu zatyczek do uszu. Wszyscy uczestnicy powinni nosić ochronniki słuchu, szczególnie, jeżeli regularnie biorą udział w głośnych imprezach, jak pokazy i wyścigi samochodowe.
 • Po imprezie zdejmij aparaty słuchowe i naciesz się ciszą. To bardzo ważne, żeby dać uszom odpocząć po pobycie w głośnych miejscach, jak rajdy samochodowe, festiwale muzyczne czy koncerty.
 • Jeśli masz zamiar prowadzić, podejmij odpowiednie działania, żeby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym,

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, możesz dowiedzieć się o wiele więcej. Na blogu Signia stale publikujemy artykuły na temat zdrowia słuchu i aparatów słuchowych. Niezależnie od tego, czy nosisz aparaty słuchowe, znasz kogoś, kto ich używa, czy po prostu chcesz się dowiedzieć więcej o niedosłuchu i działaniu słuchu, odwiedzaj nasz blog regularnie.