X
Ręczne usuwanie substancji nie jest konieczne z wyjątkiem sytuacji, gdy produkowana jest w nadmiernych ilościach, co może prowadzić do zatkania uszu.
2019-08-29

Tagi

Wskazówki dotyczące usuwania woskowiny z uszu

Ucho jest delikatnym, samooczyszczającym narządem, dzięki któremu możemy słyszeć i analizować dźwięki. Zbudowane jest z ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. Częścią ucha zewnętrznego jest przewód słuchowy, na którego końcu znajduje się błona bębenkowa. Narząd ten wytwarza woskowinę, aby ułatwić usuwanie zarazków, drobnoustrojów, kurzu oraz innych drobnych cząsteczek, które mogą go zanieczyszczać. Ręczne usuwanie substancji zasadniczo nie jest konieczne z wyjątkiem sytuacji, gdy produkowana jest w nadmiernych ilościach, co może prowadzić do zatkania uszu. W takim przypadku do oczyszczania należy podchodzić ostrożnie i wykorzystywać odpowiednie i bezpieczne metody. Jakie? Podpowiedź znajdziecie w artykule. 

Czym jest woskowina?

Woskowina, popularnie nazywana woskiem usznym, jest to woskowata substancja wydzielana w przewodzie słuchowym. Ta lepka, maziowata materia, która w przypadku niektórych osób wzbudza obrzydzenie, pełni bardzo ważną funkcję – ma za zadanie chronić ucho i zapobiegać problemom zdrowotnym.

To, co pozytywnie wpływa na naszą kondycję, w pewnych okolicznościach może również stanowić niebezpieczeństwo. Nagromadzona woskowina zazwyczaj wysycha i samoistnie wykrusza się. Niekiedy jednak może zebrać się go zbyt dużo. Objawem takiego stanu rzeczy jest swędzenie ucha, którego najczęściej chcemy pozbyć się za pomocą patyczka kosmetycznego. Użycie przedmiotu tego typu może jednak rodzić kolejne zagrożenia. Podczas oczyszczania możemy niechcący wepchnąć wosk uszny głębiej, doprowadzając do zatoru, który jest niebezpieczny dla zdrowia. Ponadto możliwe jest uszkodzenie błony bębenkowej, a nawet ucha wewnętrznego.

Problemy zdrowotne związane z nagromadzeniem wosku usznego to:

  • ból ucha,
  • zakażenia ucha,
  • szumy uszne
  • zawroty głowy,
  • utrata słuchu.

Jak bezpiecznie czyścić uszy w domu?

Czyszczenie uszu to jeden z podstawowych zabiegów higienicznych, który ma ważne znaczenie w kontekście utrzymania zdrowia i wysokiego komfortu życia. Świadomość znaczenia narządu słuchu w codziennym funkcjonowaniu, nie idzie jednak zawsze w parze z wiedzą na temat poprawnych technik dbania o ich higienę.

Jeżeli zauważysz więc u siebie szybkie gromadzenie się wosku usznego bądź zauważy to członek Twojej rodziny, pamiętaj o odpowiednich metodach oczyszczania. Zagrożeniom i powikłaniom możesz zapobiec, dbając o swoje uszy za pomocą w pełni bezpiecznego i domowego sposobu, który opisujemy krok po kroku niżej. Zanim jednak zdecydujesz się na jego wykorzystanie, pamiętaj, że nie powinny stosować go osoby, które mają w uszach otwory bądź dreny.

Aby zadbać o higienę uszu i nie narażać się na niebezpieczeństwo przykrych powikłań zdrowotnych, wykonaj następujące kroki:

  • Zmiękcz woskowinę

Nanieś do ucha za pomocą pipety kilka kropel oleju mineralnego, oliwki dla niemowląt, oleju kokosowego, gliceryny lub wody utlenionej. Wpuść 6-10 kropli i pozostaw na około 5 minut. Czynność tą powtarzaj codziennie do momentu zmiękczenia wosku usznego i jego usunięcia, jednak nie dłużej niż przez 3-10 dni Czynność powtarzaj dwa razy dziennie.

  • Przepłukuj ucho

Za pomocą gumowej gruszki wlewaj do ucha ciepłą wodę, aby wypłukać zmiękczoną woskowinę. Możesz też irygować ucho ciepłą wodą z prysznica podczas kąpieli. Przechyl głowę na bok, aby woda mogła wypłynąć. Irygacja powinna trwać przez 5-10 minut.

  • Osuszanie przewodu słuchowego:

Osusz ucho czystym ręcznikiem lub za pomocą suszarki do włosów. Pamiętaj również, że aby skutecznie usunąć woskowinę, może być konieczne kilkukrotne powtórzenie poszczególnych kroków.

Uwaga. Przypomnijmy jeszcze raz. Nigdy nie należy usuwać nagromadzonej lub zaschniętej woskowiny za pomocą patyczków do uszu, wsuwek lub spinaczy do papieru, ponieważ może to spowodować uszkodzenie ucha a w konsekwencji słuchu. Ponadto nie można stosować świec do woskowania. Mogą one być źródłem oparzenia bądź perforacji błony bębenkowej. Stosowanie próżniowych urządzeń również nie jest zalecane.

 

Kiedy powinienem porozmawiać z farmaceutą?

Jeżeli mimo powyższych porad nadal nie wiesz, w jaki sposób samodzielnie pozbyć się woskowiny lub jeśli nagromadziło się jej zbyt dużo, skonsultuj się z farmaceutą. Specjalista poleci Ci odpowiednie dla Ciebie krople do uszu, które nie podrażnią Twojej skóry, zmiękczą woskowinę i ułatwią jej usunięcie. Wiele z preparatów możesz nabyć bez recepty.

 

Kiedy należy zasięgnąć porady lekarza?

W niektórych przypadkach konieczne będzie udanie się do lekarza, który usunie woskowinę w sposób skuteczny i bezpieczny dla ucha. Jest to szczególnie ważne w sytuacji nadmiernej produkcji woskowiny oraz zatkania uszu u dzieci. Pamiętaj, że powinieneś udać się do lekarza zawsze, gdy objawy nie ulegają poprawie, pogarszają się lub jeśli wystąpi ból, krwawienie lub utrata słuchu. Specjaliści dysponują wieloma metodami i narzędziami działania, takimi jak krople do uszu, irygacja czy mikroodsysanie, które skutecznie pomogą rozwiązać problem.

 

Zapamiętaj. Wytwarzanie wosku usznego jest naturalnym procesem. W większości przypadków usuwanie woskowiny przynosi więcej szkody niż pożytku. Jeżeli natomiast od czasu do czasu konieczne jest oczyszczanie uszu, należy zawsze przeprowadzać je w sposób bezpieczny, aby uniknąć uszkodzenia narządu.